Eesti tööstusettevõtete tootlikkus jääb Euroopa keskmisele alla. Tehisaru kasutamine aitab tõsta tootlikkust ja konkurentsivõimet, sest see muudab tootmise juhtimise kiireks ja andmepõhiseks.
Martin Rebane, Tartu Teaduspargi AI valdkonna juht ja Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE AI ekspert . Foto: Tartu Teaduspark
Eesti tööstuse kirstunael on madal efektiivsus. Ettevõtted on hädas - paljud on automatiseerinud ja robotiseerinud suurema osa oma tootmisest, ent sellegipoolest jäävad endiselt Lääne-Euroopa ja Aasia tootjatele alla. Eesti tööstussektori tööjõud tootlikkus on vaid 58% EL keskmisest. Ettevõtete konkurentsivõimet määrab aina rohkem tehisaru (AI) kasutamise võimekus. Hüpe tehisaru kasutamiseks on aga palju keerulisem kui ühe kindla töökoha automatiseerimine. Pakun järgnevalt välja esimesed sammud, millega iga tööstusettevõte alustada võiks.
Vaatamata keerulistele aegadele jätkavad paljud tööstusettevõtted tarkadesse lahendustesse investeerimist, märgib digiekspert ja Leanest OÜ juht ning aasta tehase konkursi žürii liige Marko Saviauk saates “Fookuses: tark tööstus.”
Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol korraldatud järjekordses tehisintellekti ehk AI töötoas said oma projektide väljatöötamiseks rahastuse seitse ettevõtet. Kokku investeeritakse pilootprojektidesse 250 000 eurot.
Toormete kättesaadavus tööstusele on tänases keerulises geopoliitilises olukorras keeruline. Iga suurem tööstusharu soovib kindlustada endale tugevat tarneahelat. Tehisintellekt tööstuses lubab luua jätkusuutlikuma tarneahela ja mõõta efektiivsemalt keskkonnamõju suurandmete analüüsi ning kogumise abil.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.