Toormete kättesaadavus tööstusele on tänases keerulises geopoliitilises olukorras keeruline. Iga suurem tööstusharu soovib kindlustada endale tugevat tarneahelat. Tehisintellekt tööstuses lubab luua jätkusuutlikuma tarneahela ja mõõta efektiivsemalt keskkonnamõju suurandmete analüüsi ning kogumise abil.

- TalTechi mäenduse ja maavaratehnoloogia osakonna juhataja ja innovatsioonivõrgustiku EIT Raw Materials vanemprojektijuht Veiko Karu. Foto: Edmund Päll/TalTech
TalTechi mäenduse ja maavaratehnoloogia osakonna juhataja ja innovatsioonivõrgustiku EIT Raw Materials vanemprojektijuhi Veiko Karu sõnul on sõda Ukrainas ja riikide muutunud omavahelised suhted püsivalt mõjutanud energiapoliitikat ning tarneid. “Iga tööstusharu soovib, et kriisid mõjutaksid tootmist võimalikult minimaalselt. Kriisikindluse ja säilenõtkuse saavutamiseks on säästev hankimine ja tarneahela juhtimine (responsible sourcing) oluline. Näiteks saab tehisintellekti kasutada toorainete päritolu jälgimiseks ja kontrollimiseks tagamaks, et need hangitakse säästvalt ja eetiliselt, mis ühtlasi hõlmab ka kaevandamis- või kaevandamisprotsesside keskkonna- ja sotsiaalse mõju jälgimist (ESG),” räägib Karu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuna metallide teekond tagasi ringlusesse on aegalene, ei kao kaevandmaine kuhugi, kinnitab jätkusuutliku kaevandamise ekspert Tony Hand. Sellest sügisest on Hand Tallinna Tehnikaülikooli jätkusuutliku kaevandamise projektijuht.
Kogu maailm maadleb toorainekriisiga, aga kui ohtlik on kriis maavarateadlase pilgu läbi ja mis seda kriisi lahendada aitaks? Millised on üldse kriitilised maavarad ja kuidas saaksime tagada varustuskindluse?
Metallitööettevõte Danival MW investeeris kaks aastat tagasi tootmisvõimekuse kasvatamiseks ligi 1,5 miljonit eurot uutesse tööpinkidesse ning juhatuse liikme Rainer Danieli sõnul võib täna juba öelda, et julge samm tasus end ära.