Eesti firma tahab toota miljon pilliroost joogikõrt päevas
Pilliroost joogikõrte valmistamisega tegelev ettevõte Reedest on alustamas suurtootmist – Prantsuse investorite toel saadud kolme miljoni eurone rahasüst lubab arendada tootmisliini võimekusega miljon kõrt päevas.
Ühekordsed pilliroost joogikõrred võivad asendada keelustatud plastkõrred. Kogused peavad aga olema meeletud. Foto: Reedest
Joogikõrs on turul nõutud kaup, Reedesti arendusjuhi Sander Õuna andmetel kasutatakse iga päev maailmas ligi miljard joogikõrt. Senini on need enamuses olnud plastist, kuid alates 2021. aastast on Euroopa Liidus ühekordsete plastkõrte müük keelatud. Nõudlus pole aga kahanenud ja nii ongi juba aastaid otsitud plastkõrtele head looduslikku alternatiivi.
Saaremaal tegutsev Sutu OÜ plaanib maailmas ainulaadse tootmisliiniga toota miljoneid pilliroost joogikõrsi. Automaatliini teeb maailmas unikaalseks selle süda ehk tehisintellekt.
Pilliroost joogikõrte tootja Suckõrs on näide väikese tootmismahuga alustanud kohalikust start-upist, kes on sammumas automatiseeritud tootmise suunas ja püüdleb digilahenduste toel aina suuremate tootmisvõimsuste poole. Olulise tõuke selleks sammuks andis möödunud aastal tööstushäkil osalemine.
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.