Uuring: 65% elanikkonnast toetab tuumajaama kaalumist varustuskindluse tagamiseks
Uue põlvkonna väikese tuumajaama kasutamist Eesti elektri varustuskindluse tagamiseks kaaluks 65% elanikkonnast, selgub Fermi Energia tellitud ja Kantar Emori poolt augusti keskel läbi viidud arvamusuuringust.
SA-Jaapani ühisettevõtte GE Hitachi moodulreaktori BWRX-300, mille väikese moodulreaktoriga tuumajaama planeeriv Fermi Energia valis kolmest laekunud pakkumusest Eestisse rajamiseks sobivaimaks. Foto: GE Hitachi
Tuumajaama kasutamise kaalumist varustuskindluse tagamiseks pooldab (36%) või pigem pooldab (29%) kokku 65% elanikkonnast, selgus uuringust. Kindlalt vastu on 11% ning pigem vastu 10%, kokku 21%. Vastata ei osanud 14% küsitletuist.
Peamise energialiigi fookus nihkub järk-järgult fossiilkütustel elektrile, mis sunnib pöörama pilgud mõnele majanduse heitmevabalt elektrifitseerimise kitsaskohtadele, milleks on taastuvallikate ebakindlus ja salvestuse ebapiisavus, sõnab Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets värskes Äripäeva Infopanga energeetika konkurentsiraportis.
Fermi Energia AS kaasas investoritelt kokku 1,7 miljonit eurot, et rahastada väikereaktorite rajamiseks vajalikke eeluuringuid ja teisi arendustöid. Nõukogu uueks sõltumatuks liikmeks valiti Ando Leppiman.
Väikese moodulreaktoriga tuumajaama planeeriv Fermi Energia valis kolmest laekunud pakkumusest Eestisse rajamiseks sobivaimaks USA-Jaapani ühisettevõtte GE Hitachi moodulreaktori BWRX-300, mille esmaehitus läheb käima Kanadas. Ontario provintsi Toronto lähistele Darlingtoni tuumajaama rajatava reaktori projekteerimis- ja ehituskogemusele tuginedes saab järk-järgult alustada ka Eesti tuumajaama planeerimist, projekteerimist ja ehitust.
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.