Kliimaminister Kristen Michal saatis kooskõlastusringile seaduseelnõu, mille eesmärk on muuta universaalteenus paindlikumaks, siduda elektri üldteenuse hind börsihinnaga ning muuta gaasi varumakset.
- Kliimaminister Kristen Michal. Foto: Andras Kralla
„Elektri universaalteenuse ülesanne oli anda inimestele ja väikeettevõtlusele stabiilsus Venemaa energiasõjast põhjustatud hinnakõikumiste eest. Seda kehtestades oli arusaam, et börsi toimides ja soodsama taastuvenergia tootmiste kasvuga on tarbijatel võimalik saada turult elektrit soodsama hinnaga. Nii on ka läinud, elektrimüüjad pakuvad häid alternatiive. Tahame universaalteenust muuta nii, et kui börsihind püsib soodsam, siis universaalteenuse leping lõpetakse. Muutus vähendab tarbijate kulu elektrile,“ ütles kliimaminister Kristen Michal kavandatavate muutuste kohta.
Seotud lood
Märtsis jõustusid elektrituruseaduse muudatused, mille eesmärk oli vabaneda fantoomliitujatest ehk elektrivõrgu võimsuse broneerijatest, kes hoiavad liitumisvõimsust asjatult kinni või ei ole seda pika aja jooksul kasutusele võtnud. Võrguettevõtete andmetel on praeguseks vabanenud juba üle 1000 megavati jagu võrguvõimsust.
Kliimaminister Kristen Michali sõnul plaanitakse elektriturg kujundada EL-ülese reformiga rohkem taastuvenergia nägu.
Kile ja keskkonnasõbralik ühes lauses ei tundu just tavapärane kombinatsioon, kuid just sedaviisi on korraldanud oma tootmise Hiiumaa roheluses tegutsev Dagöplast. Ümbertöödeldud materjalidest kile tootmine on Dagöplasti DNA-s olnud alates ettevõtte loomisest 1998. aastal, viimastel aastatel on jõudsasti kasvanud biolaguneva ja komposteeruva kile valmistamise osakaal. Viimastes näeb ettevõtte juht Kulvo Pendra suurt potentsiaali. Oma äri veelgi jätkusuutlikumalt korraldamiseks on asunud Dagöplast EISi toel, meetme „Tootmisettevõtja ärimudeli muutmise toetus“ abil roheteekonnale.