Maardu biogaasitehas saatis esimese biometaani transpordivõrku
EKT Ecobio gaasitehase koduste biojäätmete kääritusprotsess on jõudnud faasi, kus tehasest tuleb stabiilselt biogaasi. Praeguseks on tehase katsetusperiood lõpusirgel ning gaasi toodang on kasvutrendis, märgib EKT Ecobio arendusjuht Kalle Grents.
EKT Ecobio gaasitehase koduste biojäätmete kääritusprotsess on jõudnud faasi, kus tehasest tuleb stabiilselt biogaasi. Valminud gaas suunatakse esialgu transpordigaasina üldisesse gaasivõrku, mõne nädala pärast jõuab esimene kogus kütust otse Tallinna Linnatranspordi (TLT) gaasibussidesse.
Energiaettevõte Bioforce OÜ ehitab Aravetele kaasaegse ja keskkonnasõbraliku biometaani tootmisüksuse. Investeeringu kogumaksumus on 4 miljonit eurot ja uus jaam peaks tööd alustama järgmise aasta alguses, teatas ettevõte.
Maardus avati EKT Ecobio uus biogaasitehas, mille tootmisvõimsus on ca 2 miljonit kuupmeetrit biometaani aastas. Kodustest biojäätmetest toodetud gaasiga hakkavad sõitma Tallinna linnaliinibussid ning kääritusjäägist valmib väetis põllumajandusele. Biogaasitehase kogumaksumus oli 14 miljonit eurot.
Keskkonnaamet väljastas OÜ-le EKT Ecobio keskkonnaloa, mille alusel hakkab ettevõte Maardu linnas aadressile Narva mnt 26 rajatavas tehases ümber töötlema kuni 20 000 tonni biolagunevaid jäätmeid aastas.
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.