Eesti tööstusettevõtetes valitseb krooniline puudus keevitajatest. Miks? Kas keevitaja tööd peetakse "rumalaks" tööks? Eksperimendi korras saatis Töötukassa ajakirjaniku keevitaja tööd proovima.
- Töö algab planeerimisest. Foto: Genius Media
“Keevitamine on kunst.” Selline väide seisab Hansavest koolituskeskuse suvepealinnas asuva kontori riiulil oleval, kingituseks valmistatud metallplaadil. Sellena võib keevitaja tööd tõesti võtta, sest sellest, et kaks metalli lihtsalt säristades kokku lasta on hea keevitaja puhul asi küll kaugel. Tõsi, säristada tuleb ka, kuid seda tuleb teha õigesti, sageli lausa veatult. Aga mida see töö siis endast veel kujutab?
Seotud lood
Piirangud ja distantsõpe on avaldanud mõju ka kutseeksamiste tulemustele, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu kutseeksamite projektijuht Alexandra Lumiste.
Teisipäeval, 7. detsembril toimus Riigikogus töötleva tööstuse toetusrühma koosolek, kus räägiti tööstussektori probleemidest ja leiti, et kui tööjõuprobleem lahendust ei leia, on kogu ülejäänud areng ohus.
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.