Suur osa meie planeedist on kaetud veega ja selle uurimine on paras väljakutse. Juba mõnda aega on teadusringkondades tegeletud säästvate, autonoomsete ja kaugjuhitavate robotsõidukite väljatöötamisega. Taolisi roboteid uuris ja katsetas oma doktoritöös ka Roza Gkliva, kes hiljuti Tallinna Tehnikaülikooli infotehnoloogia teaduskonnas doktorikraadi kaitses.
- Roza Gkliva armastus robotite vastu sai alguse juba bakalaureuseõppes. Foto: Meelis Kobin/Tallinna Tehnikaülikool
Kreekast pärit Gkliva elab ja töötab Eestis juba viis aastat. Tema suur armastus on robootika, millega ta hakkas rohkem tegelema bakalaureuseõppes. Asi tundus nii huvitav, et Gkliva otsustas oma edasised õpingud ja teadustöö samuti robotitega siduda. Magistriõppes tegeles ta projektiga, mis keskendus veealusele robotliikumisele ning doktorantuuri koha leidis Tallinna Tehnikaülikoolis. „Sattusin professor Maarja Kruusmaa teadaandele (Kruusmaa on Tallinna Tehnikaülikooli biorobootika keskuse juhataja – toim) amfiibliikumise teemadel ja samuti teadsin biorobootika keskuse labori tööst allveerobotite alal ning otsustasin kandideerida. Pärast intervjuud Maarja Kruusmaaga kutsuski ta mind oma meeskonda ja kuu aega pärast kandideerimise algust kolisin juba Tallinna,“ räägib Gkliva.
Seotud lood
Sel aastal täie hooga käima läinud ettevõtete ja teadlaste koostööpäevade sarja neljas sündmus keskendus puidule ja selle väärindamisele. Koostööformaadis, kus lõviosa päevast on mõeldud teadlaste ja ettevõtjate omavahelise koostöö suurendamiseks, näevad kasu mõlemad.
Tallinna Tehnikaülikool avab 2023. aasta septembris uue võrgutehnoloogiate ja -teenuste magistrikava. Uue õppekava eesmärgiks on koolitada insenere ja tippspetsialiste, kellel on võimalus töötada arendajana IKT valdkonnas ja targa tellija või kasutajana mitte-IKT valdkondades, kus on kasvav vajadus kommunikatsioonitehnoloogiate tippspetsialistide järele.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.