Norra ettevõte Bifrost Tug rajab Eestisse üksuse ja arenduskeskuse eesmärgiga töötada välja uudse disainiga eemaldatav jäälõhkumise vöör väiksematele puksiirlaevadele, et need pääseks talvisel ajal meretuuleparkides paremini ligi tuulegeneraatoritele.
- Merel asuvad tuulepargid vajavad hoolduseks ligipääsu aastaringselt, ka jäätunud merega. Pildil Nystedi meretuulepark Gedseri lähistel Taanis. Foto: Liis Treimann
Eestil on mereriigina kasutamata potentsiaal ning ka rohepööre loob meie ettevõtetele uusi võimalusi. „Bifrost Tugi investeering on hea näide meie teadlikust fookusest väärtusahelate põhisel lähenemisel välisinvesteeringute maandamisel. Meretuuleparkide rajamine on globaalne trend ning neid rajatakse ka aladele, mis talvel külmuvad ja kus tuuleparkide hooldamiseks on vaja jäämurdmisvõimekusega laevu. Eelmise aasta üks strateegilisemaid investeeringuid oli Neo Performance Materialsi otsus rajada Ida-Virumaale püsimagnetitehas, mille toodetud magneteid kasutatakse samuti tuulegeneraatorites. Seega on välisinvesteeringute toel tekkimas väärtusahel, mis loob rohepöördes ärivõimalusi ka kohalikele ettevõtetele,“ ütles EASi ja KredExi ühendasutuse välisinvesteeringute osakonna juht Joonas Vänto. „Teisalt aitab see välisinvesteering vähendada regionaalset ebavõrdsust, sest Bifrost Tug loob oma üksuse Saaremaale.“
Seotud lood
EASi ja KredExi ühendasutuse välisinvesteeringute osakond aitas eelmisel aastal Eestisse tuua 351 miljoni euro väärtuses välisinvesteeringuid, mis on kõigi aegade rekord. Maandatud välisinvesteeringute abil loodi ligi 1600 kõrgepalgalist töökohta.
Eesti meretööstusel on äriplaan olemas ning meie nišš on teha tarku ja väikseid asju, ütles Eesti Meretööstuse Liidu juhatuse liige ning TTÜ väikelaevaehituse kompetentsikeskuse loomise initsiaator ja juhataja Anni Hartikainen mullu Tööstuse Äriplaanil.
Enefit Green sõlmis lepingu Hiiumaast põhjapoole kavandatava meretuulepargi tehnilise lahenduse analüüsimiseks. Plaani kohaselt valmib pargi eelprojekt tänavu sügiseks.