Hiina keelas oma Loongsoni protsessorite ekspordi Venemaale
Vene majanduslehe Kommersant teatel keelustas Hiina oma Loongsoni protsessorite tarnimise Venemaale. Otsus on tingitud asjaolust, et protsessorite tehnoloogia on tunnistatud Hiinale strateegiliselt oluliseks ja seda kasutatakse Hiina sõjatööstuses.
Pildil olevad elektroonikakomponendid on illustratiivsed. Foto: Pixabay
Kommersandi andmetel oli Hiina protsessoreid juba Venemaa elektroonikatööstustes juba testitud ja loodeti, et Hiina kiibid võiksid asendada Inteli omad. Kuigi Hiina on kiipide ekspordi keelustanud, loodavad Vene töösturid saada neid siiski nn „paralleelimpordi“ kaudu ehk tellides AliExpressist Loongsoni protsessoritega sülearvuteid.
Elektroonika, autod, tööpingid, isegi mänguasjad ja veel paljud muud tooted sõltuvad ühe Taiwani ettevõtte toodangust. Üle poole maailmas kasutatavatest kiipidest toodetakse Taiwani ettevõttes TSMC.
Mullu koos pandeemiaga alanud kiibidefitsiit tõi elektroonikalülituste tootmise maailma tähelepanu alla. Kiibikonstrueerijate ja -tootjate aktsia hinnad lendasid kasvanud nõudluse ja kasumlikkuse toel seniolematutesse kõrgustesse – kuid analüütikute hinnangul pole praegugi veel hilja sektorisse investeerida.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.