Euroopa Liidu tuumasünteesi uuringute konsortsium EUROfusion alustas Euroopa esimese tuumasünteesil põhineva näidiselektrijaama DEMO väljatöötamist. Ettevõtmisega on seotud ka kaks Tartu Ülikooli füüsika instituudi uurimisrühma.
Tuumasünteesi katseaseade on püstitatud ka Inglismaale. Foto: EUROfusion Consortium
DEMO on esimene omataoline tuumasünteesi-elektrijaam, mis peaks käivituma selle sajandi keskpaigas ja tõendama tehnoloogia küpsust tavaelektrivõrgus kasutamiseks. Kavakohaselt annab jaam elektrivõrku 300–500 megavatti puhast ja ohutut tuumasünteesil põhinevat energiat.
Eestisse uue põlvkonna väikereaktoriga tuumajaama planeeriva Fermi Energia kaalutavatest reaktoritest esimene omatüübiline rajatakse Kanadasse, Ontario provintsis asuvasse Darlingtoni tuumajaama, teatas ettevõte.
Fermi Energia nõukogu esimees Sandor Liive kohtus reedel Tallinnas Ameerika Ühendriikide Energiaministeeriumi Euroopa osakonna direktori Dan Milsteiniga. Kohtumisel arutati väikeste moodulreaktorite tulevikuväljavaateid ja Ameerika Ühendriikide tehnoloogiat selles vallas.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.