Tööstusmetallid jätkasid dollari kallinemisele vaatamata ka jaanuari teises pooles tõusu, millele on kaasa aitamas kitsas olukord turul ning ning üldine tõusutrend. Tõusu on samal ajal mõnevõrra piiramas dollari tugevus.
Hinnatõusu jätkumis osas on erinevaid arvamusi, sest toodang on piiratud ja börside varud rekordmadalad. Foto: Kateryna Babaieva/Pexels
Suuremate metallide seas oli erandiks aga vask, mille hind on kahe nädala jooksul langenud 1,7 protsenti, 9577 dollarini tonnist. Vasele on survet avaldanud aktsiaturgude langus ning dollari tugevnemine – ameeriklaste valuuta tõusis eelmisel nädalal eurosse viimase 18 kuu kõrgeima tasemeni.
Tööstusmetallid on uuel aastal jälle tõusmas, põhjuseks häired mitmete metallide tootmises, madalad varud ning mure globaalse pakkumise pärast. Prognoositakse, et puudujääk metallidest aina suureneb.
Tööstusmetallide ja energia hinnad kallinesid lõppenud aastal kiireimas tempos alates 2009. aastast, millele aitasid kaasa piiratud pakkumine, inflatsioonisurve ning majanduse tugev taastumine koroonaviiruse kriisist.
Tööstusmetalle on viimastel nädalatel tabanud langus, sest turgudel muretsetakse koroonaviiruse omikronitüve pärast, mis võib hakata majanduse taastumist pärssima ja seega mõjuda metallide nõudlusele kehvasti. Lisaks sellele plaanib Föderaalreserv rahapoliitikat karmistama hakata.
Kõrgele tõusnud hinnad ning probleemid Hiina majandusega on viimastel nädalatel tööstusmetalle surve all hoidnud. Seda vaatamata asjaolule, et dollari kallinemine on oktoobris ja novembris peatunud. Eranditena saab välja tuua tina ja ka väärismetallid, mis on võtnud uuesti suuna üles.
Metallitööettevõte Danival MW investeeris kaks aastat tagasi tootmisvõimekuse kasvatamiseks ligi 1,5 miljonit eurot uutesse tööpinkidesse ning juhatuse liikme Rainer Danieli sõnul võib täna juba öelda, et julge samm tasus end ära.