Mis saab järgmisel aastal tööstusmetallide hindadest?
Tööstusmetallide ja energia hinnad kallinesid lõppenud aastal kiireimas tempos alates 2009. aastast, millele aitasid kaasa piiratud pakkumine, inflatsioonisurve ning majanduse tugev taastumine koroonaviiruse kriisist.
Kuna tööstusmetallide toodangu suurendamine võtab tublisti aega, siis pakkumise märgatavat suurenemist pole tänavu oodata. Foto: Harro Puusild
Globaalne nõudlus toorainete järele saab ka 2022. aastal olema tugev ning majanduse taastumine jätkub, mis aitab hindadel ka uuel aastal püsida kõrgel tasemel. Samas usuvad analüütikud ja kauplejad, et niivõrd suuri tõuse nagu mullu me tänavu siiski ei näe.
Vask ja mitmed teised metallid on viimastel nädalatel odavnenud, sest turuosalised karvad koroonaviiruse omikronitüve ning selle mõju maailmamajanduse taastumisele. Samas on mitmed tööstustoorained nagu rauamaak, tsink ja alumiinium hoopis tublisti kallinenud.
Kõrgele tõusnud hinnad ning probleemid Hiina majandusega on viimastel nädalatel tööstusmetalle surve all hoidnud. Seda vaatamata asjaolule, et dollari kallinemine on oktoobris ja novembris peatunud. Eranditena saab välja tuua tina ja ka väärismetallid, mis on võtnud uuesti suuna üles.
Metalli- ja energiaturud on viimastel nädalatel tempokalt tõusnud, sest maailma on tabanud energiakriis, pakkumine on Hiina piirangute tõttu küllaltki madal ning toorained on üldiselt kiiresti kallinemas.
Kõik tänavused toormete hinnaprognoosid osutusid ebaõigeks ja oleme edasise osas vastu võtnud konkreetse otsuse, märkis metallitööstuse TB Works juhatuse esimees Veiko Tõnso värskes Äripäeva Infopanga masina- ja metallitööstuse kvartaliraportis.