Kas enne rohepööre ja siis uued töökohad Ida-Virumaal või uued töökohad ning siis põlevkivi kasutamisest loobumine? Võimuparteid on erinevatel seisukohtadel.
- Riigihalduse minister Jaak Aab peab õlitehase rajamist mõistlikuks üleminekuprojektiks rohelise Ida-Viru poole liikumisel. Kaja Kallas seda seisukohta ei jaga. Foto: Liis Treimann
Peaminister Kaja Kallas Reformierakonnast ning riigihalduse minister Jaak Aab pidasid valitsuse pressikonverentsil emotsioonidest laetud repliikide vahetuse õlitehase ehitusega jätkamise üle Ida-Virumaal.
Kallas rõhutas, et mingil juhul ei tohi õlitehase rajamine saada takistuseks sellele, kas Eesti saab sadu miljoneid eurosid Euroopa Komisjoni õiglase ülemineku fondist Ida-Virumaal põlevkivitööstusest väljumiseks.
„Selle fondi põhimõte on, et saaksime selles piirkonnas teha arenguhüppe, meelitada sinna uusi investeeringuid, muuta seda piirkonda rohelisemaks ja ka meie energeetikat rohelisemaks. Meie signaal (Eesti Energia juhatusele – U. J.) on, et nad ei teeks rohkem ühtegi liigutust selle õlitehasega,“ ütles peaminister. „Mina olen väga skeptiline selle rajamise osas, algusest peale. Kui see on majanduslikult nii mõistlik, saaks seda teha ka ilma riigi toetusteta. See on minu isiklik seisukoht. (Õlitehas – U. J.) ei tohi kuidagi seada ohtu õiglase ülemineku fondi vahendeid.“
Seotud lood
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.