Välistööjõu piirangute tõttu on Eestil tulevikus globaalsest majanduskasvust raskem osa saada, hoiatab Eesti Masinatööstuse Liidu tegevjuht Triin Ploompuu.
- Eesti Masinatööstuse Liidu juht Triin Ploompuu Foto: Rene Riisalu
Erinevalt mõnest teisest sektorist töötasid masina- ja metallitööstusettevõtted ka koroonaajal, sest enamikul olid tootmisplaanid pikalt ette tehtud, märgib Eesti Masinatööstuse Liidu juht Triin Ploompuu värskes Äripäeva Infopanga koostatud
masina- ja metallitööstuse kvartaliraportis. "Hästi läheb neil, kes kasutasid koroonaaega investeerimiseks, uute seadmete juurutamiseks ning aktiivseks ja tulemuslikuks müügitööks. Passiivse ootamisega tegelenute jaoks on tulevik pilvisem," usub Ploompuu.
Ploompuu märgib, et tööjõuturul on asjad aga endiselt kuumad. "Tööjõuturu vaates on olukord sama kuum, pidevalt otsitakse juurde nii insenere kui metallivaldkonna kvalifitseeritud oskustöölisi. Loodame väga, et koroonaaeg andis noortele elluastujatele võimaluse oma karjäärivalikud hoolikamalt läbi mõelda tehnikavaldkondadesse või kutseõppesse astumise kasuks," sõnab erialaliidu juht.
Ta rõhutab, et masina- ja metallitööstusele avaldavad tööjõupiirangud suurt mõju ja piirangute tõttu ei pruugi Eesti globaalsest majanduskasvust enam nii suurt osa saada. "Selles sektoris mõjutavad võõrtööjõu piirangud väga selgelt Eesti ettevõtete kindlustunnet ja strateegilisi plaane. Näiteks kui pikemas perspektiivis peaks tulema globaalsel turul majanduskasv, siis piiratud tööjõuressurssidega ei ole Eesti ettevõtetel võimekust selles sarnaselt varasemaga osaleda ja kasumit teenida."
Pane tähele!
Masina- ja metallitööstuse kvartaliraportit saab osta
Äripäeva e-poest.
Seotud lood
Pärnumaal tegutsev metalliettevõte Adrem Pärnu AS on langetanud töötajate palku ja viinud alla püsikulud, sest kindel eesmärk on hoida oma meeskonda ja kriis ületada. „Oleme selles mõttes kriisiprogrammil, kõik kulud on viidud miinimumini, et sellest kriisist läbi tulla,“ ütles Adrem Pärnu juht Ivar Kaldasaun hiljuti Äripäeva raadio saates „Tööstusuudised eetris“.
Praegu vaikselt veel kaup liigub, kuid tagasilöögid on suured, sest nõudlus on kukkunud, tõdes metallitööstuse Birger juht Aleksei Männiste.
Päringuid tuleb praegu veel iga päev ja alates maikuust läheb raskeks, prognoosis metallitööstuse PlasmaPro OÜ juhatuse liige Tiit Talvaru Äripäeva raadio saates „Tööstusuudised eetris“. Ta lisas, et ega tootmises pistikut välja võtta saa ja pigem püüab ettevõte olla optimistlik.
Metallkonstruktsioonide tootja Terasman kirjutab aastaaruandes, et täpseid prognoose on praegu keeruline teha ning tervet maailma tabanud koroonakriis mõjutab ettevõtte tulemusi kindlasti sel ja järgmisel aastal. Samas on ettevõttel täidetud kõik eeldused, et kriisist edukalt väljuda.
Kile ja keskkonnasõbralik ühes lauses ei tundu just tavapärane kombinatsioon, kuid just sedaviisi on korraldanud oma tootmise Hiiumaa roheluses tegutsev Dagöplast. Ümbertöödeldud materjalidest kile tootmine on Dagöplasti DNA-s olnud alates ettevõtte loomisest 1998. aastal, viimastel aastatel on jõudsasti kasvanud biolaguneva ja komposteeruva kile valmistamise osakaal. Viimastes näeb ettevõtte juht Kulvo Pendra suurt potentsiaali. Oma äri veelgi jätkusuutlikumalt korraldamiseks on asunud Dagöplast EISi toel, meetme „Tootmisettevõtja ärimudeli muutmise toetus“ abil roheteekonnale.