18. detsembril kiitsid Euroopa Liidu energeetikaministrid heaks elektrituru määruse, mis aitab luua toimivat, konkurentsivõimelist ja turumoonutusteta elektriturgu. Määrus toetab Euroopa Liidu üleminekut madala süsinikuheitmega majandusele ning taastuvenergia tootmise kasvu.
- Kadri Simson. Foto: Raul Mee
Majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni sõnul on elektrituru moderniseerimine olnud Eesti eesistumise prioriteediks. „Mul on väga hea meel, et ministrid jõudsid täna kokkuleppele, kuigi lähtekohad olid riigiti ja regiooniti erinevad. Tänan kõiki kolleege ja nende meeskondi, kes aitasid meil selle kompromissini jõuda,“ ütles ta pressiteate vahendusel.
Taastuvenergia tootmine elektrisüsteemis on kasvanud ja see on loonud vajaduse turu toimimise reeglite uuendamiseks. Euroopa ühise elektrituru uuendatud õigusandlik raamistik võimaldab taastuvenergia osakaalu jätkuvat kasvu elektrisüsteemis. Näiteks selleks, et tagada piisavalt investeeringuid uutesse tootmisseadmetesse, võimaldatakse liikmesriikidele tootmisvõimsuste toetamist.
Ühtlasi sätestati võimsusmehhanismide kavandamise põhimõtted ja nende rakendamise kord. Oluline on see, et uued elektrijaamad võivad pärast 2025. aastat saada toetust ainult siis, kui nende heitkogused on alla 550 g CO2/kWh. Olemasolevad üle 550 g CO2/kWh heitmetega jaamad ei tohi saada toetust pärast 2030.
Toetuse vajaduse tuvastamiseks peavad liikmesriigid analüüsima oma varustuskindlust ja seda saab rakendada vaid riigiabi loa olemasolul.
Lisaks tugevdab täna saavutatud kokkulepe põhivõrguettevõtjate regionaalset koostööd.
Seotud lood
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.