• 21.08.17, 09:17
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti suurima ekspordiäri hääbumine

Mobiilsideseadmete eksport on seitse kuud järjest vähenenud ning selle põhisüüdlane on meie kunagine ekspordimootor Ericsson.
Ericsson.
  • Ericsson. Foto: Meeli Küttim
Meie ekspordi lipulaev, elektroonikatootja Ericsson Eesti annab pea 70% sektori käibest. Ettevõtte aastane müügitulu on üle 1,2 miljardi euro ning see annab tööd pooleteisele tuhandele eestimaalasele. Rootsi suurkontserni käes oli pea kümnendik Eesti juunikuu ekspordist. Kuid veel aasta-kaks tagasi oli see viimane arv üle 14%.
Kui gigant on viimastel aastatel tempot aeglustanud, siis vastukaaluks pakuvad tõusu väiksemad sektorid: esimesel poolaastal kasvas teiste kaubagruppide käive kahe aasta võrdluses pea kümnendiku võrra. “See kompenseerib suuresti mobiilisideseadmete ekspordi tugeva languse,“ kommenteeris Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Siiski mõjutab Ericsson kõvasti suurt pilti. Kui ettevõte oleks suutnud mulluseid tulemusi korrata, oleks Eesti kaupade eksport kasvanud esimesel poolaastal 9% (statistikaameti andmeil 8% – toim) asemel 13%, tõi Mertsina näite.
Kuna mullu kasvas mobiilisideseadmete eksport augustist novembrini üsna tublisti, siis on lähikuudel kahe aasta võrdluses segmenti ees ootamas langus, prognoosib Mertsina. “Ka Ericsson AB teatas hiljuti, et nõudlus mobiilisideseadmete järele jääb nõrgaks,” märkis ta, tuues ühe põhjusena 4G võrkude ehituse. “See pidurdab küll kogu Eesti ekspordi kasvu, kuid mõju on piiratud,” tõdes ta ja lisas, et tugev välisnõudlus teistes sektorites kompenseerib elektroonikaekspordi languse.
Loe pikemalt Äripäevast
Autor: Urmo Andressoo, Äripäev

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 31.01.25, 11:35
Ettevõtete territooriumid peidavad endas palju tuleohutusriske – kuidas neid maandada enne, kui käib päriselt „pauk“?
Ühe ettevõtte alalt ehitusmaterjalide või kütuse vargus on ärile suur kahju. Kui süttib tootmishoone või masin, võib see tähendada mitu miljonit varakahju ning halvemal juhul ohtu inimeludele. Varajane riskide maandamine ja mitu sammu ette mõtlemine võib õnnetuse korral päästa terve äritegevuse.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele