Puitmajaklastri esindajad kohtusid värskelt loodud ettevõtlusministri ametipositsioonil alustanud Urve Paloga, et rääkida Eesti puitmajaklastri arengust, klastrimeetme tulemuslikkusest ning puitmajasektori ettevõtete väljakutsetest.
Puitmajaklastri projektijuht Lauri Kivil sõnas, et kohtumine ettevõtlusministriga oli mõlemale poolele väga oluline ning minister sai põhjaliku ülevaate klastri tegevustest ning puitmajasektorist tervikuna. Lisaks klastrimeetme teemadele kerkisid kohtumisel üles ka ettevõtteid koormavad planeeritavad maksumuudatused. Kuna 90% puitmajasektori toodangust eksporditakse, mõjub tänane kütuseaktsiisi tõusu plaan puitmajasektorile raskelt.
Puitmajaklastri nõukogu liige, Lõuna-Eestis puitmaju tootva AS Ritsu tegevjuht Elari Kivisoo tõi välja, et minister oli kohtumisel avatud ning puitmajatootjaid siiski julgustav, kinnitades, et teab puitmajatootjate eduoo suurust ja panust Eesti majandusse, on külastanud mitmeid sektori ettevõtteid ning mõistab ettevõtlusmaksude tõstmisega kaasnevaid riske.
Eesti Puitmajaliidu juhatuse esimees ning puitmajaklastri nõukogu liige, AS Matek tegevjuht Sven Mats kinnitab, et puitmajaklastri tegevus sektori arengus on olnud kindlasti väga suur. Samas on äärmiselt oluline, et lisaks klastri tegevusele turundaks meie edulugu ka riigi esindajad, kasutades selleks ära oma positsiooni rahvusvaheliste “uste avamisel” ning ekspordi toetamisel.
Eesti puitmajaklaster on tänaseks tegutsenud viis aastat. Klastri prioriteetsete tegevuste hulgas on nii sektori ettevõtete toodete kui kompetentside arendamine, mainekujundus nii kodu kui sihtturgudel ning ekspordimahtude kasvatamine läbi ühisturundusprojektide.
Seotud lood
Mullu väljastati hoonete ehituseks 2619 ehitusluba, mis on ligi kaks korda vähem kui aasta varem. Väljastatud lubade vähenemine on toimunud kõikide hoonetüüpide võrdluses, väikseima kukkumise on teinud aga puitkonstruktsioonil ehitatud hooned.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.