Järvamaal tegutseva ettevõtte Rexest Grupi põhitegevuseks on plastikpakendijäätmete taaskasutusse võtmine ning plastikust ehitusmaterjalide tootmine.
Ettevõtet eristab jäätmete käitlemisel asjaolu, et toormaterjalina kasutatakse olmemajapidamises tekkivaid määrdunud segaplastijäätmeid, selgitas Rexest Grupi juhatuse esimees Aarne Saareväli, kelle sõnul on segaplastijäätmete ümbertöötlemine kordi keerulisem kui puhta ning ühetüübilise polümeermaterjali kasutamine. Sellest tulenebki ka plastijäätmete probleemsus globaalsel tasemel.
Ettevõtte seni mahukaimaks üksikprojektiks on Kose-Aruvalla teelõigule rajatud müratõkkeseinad, mille üldpikkus on kaks kilomeetrit. Saarevälja sõnul on selle seina ehitamisel loodusest kõrvaldatud miljoneid plastpakendeid, -karpe ja kilekotte ning need müratõkked võivad jääda kasutusse näiteks järgnevaks 50 aastaks. Peale seda on võimalik materjal taas ümber töödelda, millega on loodud plastijäätmetele „igavene“ ringlus.
Saarevälja sõnul levib arusaam, et toota saab ainult ühetüübilisest polümeersest toorainest. Seetõttu on segaplasti kasutamine unikaalne lähenemine ning teisi sarnaseid tootjaid hetkel maailmast leitud ei ole.
Rexest Grupis valmivad tooted PlastRex ja ELEGRO on taaskasutatud plastikust valmistatud innovaatiline ehitusmaterjal. Oma omadustelt ja kasutusalalt sobivad asendama puitu ja muid ilmastikutundlikke materjale. Lisaks on PlastRex ja Elegro UV- kindel. Tehnoloogiale on sisse antud kolm patenti USA-s ja Euroopas.
Seotud lood
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.