Uued omanikud on 1,5 miljoni eurose investeeringuga taastanud Kostivere Lihatööstuse. Ettevõte soovib laienemiseks kaasata investoreid või uusi omanikke.
Kostivere Lihatööstuse uue hoone ehitusse ja sisseseadesse investeeriti 1,5 miljonit eurot, millest 600 000 eurot tuli PRIA toetusena. Lihatööstuse sisseseade on täies mahus uus ja vastab ettevõtte juhi Marco Pärteli kinnitusel kõigile euronõuetele. „Erilist tähelepanu on pööratud loomade tapaeelsele pidamisele ja nende heaolule,“ ütles Pärtel. „Tõenäoliselt on tegemist Eesti ühe moodsaima keskmise suurusega lihatööstusega.“
Samas on just muutused tapateenuste turul lükanud edasi lihatööstuse avamise. Pärteli väitel on looma omanikul odavam osta tapateenust Lätist, mitte tuua looma tapale Eestis. Seetõttu pole ka Kostivere Lihatööstus oma tapateenust ja tootmist veel avanud. Pärteli kinnitusel plaanitakse kahe kuu jooksul siiski avada tööstuse lihalõikuse pool, mille joaks ostetakse liharümbad sisse. Maksimaalne tootmismaht 20 tonni kuus saavutatakse prognoosi järgi avamisele järgneva 8 kuu jokksul. Sellega ollakse Pärteli andmetel Eestis keskmise suurusega lihatööstus, jäädes mahtudel alla Rakverele, Saaremaale ja Valgale. Tootmise käivitamisel asub tehases tööle 6 inimest, hiljem luuakse juurde kümneid töökohti.
Klientidena näeb taastatud lihatööstus cateringe ja ka allahankeid. Pärteli sõnul hakatakse allhanget osutama Eesti tööstustele. Huvi on tuntud ka Soome poolelt, kust üks ettevõtte soovis sisse tuua ka oma seadmeid ja alustada siin tootmist, kuid Pärteli sõnul tõenäoliselt sellest pakkumisest loobutakse. „Ega see maja nii suur ka ei ole. Ei mahu lihtsalt,“ põhjendas ta. Kostivere Lihatööstuse tootmispind on 1000 ruutmeetrit.
Plaan on tööstuse juurde rajada ka kuumtöötlemistsehh. Pärteli sõnul tuleb poole aasta jooksul otsustada, kas kaotada tapateenus ja rajade asemele termilise töötluse tsehh või kaasata investoreid ja võtta asi suuremalt ette rajades vorstitsehh praeguse hoone kõrvale.
Pärteli kinnitusel ollakse huvitatud nii investorite kaasamisest kui ka ettevõtte müügist. Ka praegu on ostuhuvilisi, kuid hinnapakkumised on jäänud samasse suurusjärku tehtud investeeringutega.
Ettevõtte praegune omanik on OÜ Laenupunkt, mille omanikud on võrdselt Allan Kool ja Risto Abel.
Seotud lood
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.