Eesti Energia Tehnoloogiatööstus tuvustas tehase uut innovatiivset võimalust – Xylan-tehnoloogiat. Uue tehnoloogiaga laiendab ettevõte oma tegevust süvamere konstruktsioonide tootmisel.
Xylan annab võimaluse vahetada mitmed traditsioonilised protsessid välja tõhusamate ja seeläbi ka keskkonnahoidlikumate tegevuste vastu. Xylan on nagu teflon – sellel on vett hülgavad ja hõõrdumist ning kulumist vähendavad, korrosiooni eest kaitsvad ja ka müra vähendavad omadused. Tänu väga väikesele hõõrdumisele saab Xylani abil luua ka suuri, isegi kuni 3 m diameetriga, pöörlevaid seadmeid ilma kuullaagriteta.
Eesti Energia Tehnoloogiatööstuse juhatuse esimees Otto Richard Puki sõnul kasutatakse Xylanit edukalt erinevates valdkondades autotööstuse pisidetailidest kuni suurte õli- ja gaasitööstuse konstruktsioonide tehnoloogiliste lahendusteni välja. „Uudne Xylan-tehnoloogia viib meie tootmise uuele tasemele. Rakendame Xylanit eelkõige koostöös Aker Solutionsiga, kelle tellimusel toodame näiteks süvameres kasutatavaid konstruktsioone,“ rääkis Pukk.
Eesti Energia juhatuse liikme Andres Vainola sõnul tuleb Tehnoloogiatööstuse tootmisvõimekuse ärakasutamiseks leida ettevõttele ka edaspidi Akeri sarnaseid kõrge väärtusahelaga rahvusvahelisi partnereid. „Tehnoloogiatööstusel on võimekus kohandada end kliendi soovidele vastavalt ja luua tooteid, mis liinitööna ei valmi,“ rääkis Vainola. Uued tehnoloogiad keskenduvad lisaks efektiivsusele ka keskkonnahoiule, seetõttu kannab nende rakendamine ka suuremat eesmärki – jätta endast võimalikult väike ökoloogiline jalajälg.
Eesti Energia Tehnoloogiatööstus tegutseb rahvusvaheliselt Enefiti kaubamärgi all ja pakub metallkonstruktsioonide, energeetika- ja tööstusseadmete valmistajana laia valikut nüüdisaegseid tehnoloogilisi projektlahendusi.
Seotud lood
Eesti Energia keskkonnainvesteeringud ulatusid 2014. aastal 28,5 miljoni euroni. Pea neljandik investeeringutest oli seotud õhuheitmete vähendamisega. Keskkonnatasusid maksti riigile 60,3 miljonit eurot.
Eesti Energia Tehnoloogiatööstus võitis rahvusvahelise hanke ning projekteerib, toodab ja paigaldab Soomes asuvale Metsä Fibre Äänekoski biomassitehasele tooraine etteandeseadmed.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.