Populism ja laim ettevõtja aadressil kahjustab kogu Eesti ettevõtluskliimat, ütles Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi vastuseks rahandusministeeriumi teatele.
Rahandusministeeriumi tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna juhataja Marek Uusküla kirjutas, et Livikost ei ole aus näidata ettevõtte võetud riske ja tagantjärele kahjulikeks osutunud juhtimisotsuseid riigi tegevuse tulemustena. "Süüdistada riiki ka seekord aktsiisipoliitika hüplikkuses ehk aktsiisimäärade liiga kiires ja järsus tõusus on lihtsalt kohatu," märkis Uusküla.
Kalvi sõnul on ennekuulmatu, et rahandusministeeriumi tolli- ja aktsiisipoliitika osakonnas on üleöö tekkinud kompetents ja pädevus, mis võimaldab anda hinnanguid eraettevõtete juhtimisotsuste kohta. "Kahjuks peegeldas see kommentaar eraettevõtte juhtimise kohta ka süvenemisvõimet riigi aktsiisipoliitika mõjudesse. Raha ei tule automaadist ja alkoholiostjatest eraisikud ei käi pärast ostu sooritamist hinnas sisalduvat aktsiisi riigikassasse ise ära viimas," lausus ta.
Riigimaksud sunnivad laenu võtma.
Kalvi ütles, et aktsiisi hüppeliselt tõstes eeldatakse rahandusministeeriumis, et tootjal ei ole probleem tasuda järgmise kuu 15. kuupäevaks mitmeid miljoneid aktsiisimaksu. "Riigimaksud moodustavad viina hinnast tublisti üle poole, mis tähendab meie jaoks vajadust laenu võtta, et riigile aktsiisi maksta. Reaalsuses ei ole me jae- ja hulgimüüjatelt selleks ajaks veel raha kätte saanud. Meie ettepanekud järjest pingestuvaid rahavooge leevendada ei ole leidnud rahandusministeeriumist mingit mõistlikku vastust," lausus ta.
Kalvi selgitas, et nende pikaajalise prognoosi aluseks oli teadmine viieprotsendilisest aktsiisitõusust nelja aasta jooksul. "Praegune valitsus asendas selle uue pikaajalise prognoosiga, mis tänavu tähendas hüppelist kolmekordset aktsiisitõusu ja järgneval kolmel aastal kahekordset tõusu. See tähendab, et meil on olnud ühe aasta jooksul juba kaks "pikaajalist prognoosi", mis teineteisest oluliselt erinevad." ütles ta. "Selliste otsuste juures eeldaks iga ettevõtja eelnevat sisulist arutelu, mitte ametnike tagantjärele soovitust "tehke paremini" olukorras, mida ametkonnad ühepoolselt dikteerivad."
Uusküla selgitas, et alkoholiaktsiisi eesmärk on lisaks riigieelarve tulu saamisele suunata inimeste käitumist, täpsemalt vähendada alkoholi tarbimist ja alkoholi liigtarbimisest tekkivaid tervise- ja muid kahjusid.
Kalvi vastas, et ettevõtjatega makse puudutava debati asemel alkoholi ohtudest rääkima hakkamine ei vasta sellele tasemele, mida rahandusministeeriumilt ootaks. "Populism ja laim ettevõtja aadressil kahjustab kogu Eesti ettevõtluskliimat. Riik, mille ametnik võib sellist käitumist lubada, ei ole ettevõtjasõbralik, veel vähem aitab see lahendada ettevõtjate jaoks sisulisi küsimusi aktsiisitõusu mõjudega toimetulekust."
Liviko teatas teisipäeval, et lõpetas töölepingu 18 inimesega ja läheb üle osalisele tööajale, sest riiklik maksupoliitika ei lase keskenduda ekspordiprobleemidele.