Esiteks tuleb vaadata, kes on terminali arendajad, et need oleksid sõltumatud tänasest gaasi müüjast.
„Meid ei veena need initsiatiivid, mis on kantud turgu valitsevate ettevõtete poolt,“ ütles Parts, viidates Soome Gasum OY ja Eesti Gaasi tütarfirma EG Võrguteenused vahel sõlmitud kokkuleppele, et regionaalse LNG terminali parim asukoht oleks Inkoo Soomes. Mõlema ettevõtte aktsionäriks on turgu valitsev ettevõte Gazprom.
„Alternatiivne gaasiallikas on nende jaoks tarbetu konkurents,“ ütles Parts. „Selles kontekstis tahame näha, et terminali arendajal poleks ärilisi huvide konflikte.“
Teiseks kriteeriumiks on terminali maksumus ja äriplaan.
„Loomulikult peaks olema eelistatud terminal, mille maksumus on väiksem ja äriplaanis kõige vähem kalkuleeritav avalike vahendite osakaal ja sellega koormus tarbijatele,“ ütles Parts.
Kolmandaks kriteeriumiks on projekti küpsusaste ehk ajagraafik.
„Mida kiiremini me selle regionaalse terminali valmis saame, seda parem kogu piirkonnale,“ ütles Parts. „Seda kiiremini tekib hinnareferents olemasolevatele gaasitarnelepingutele.“
„Eesti huvi on, et astume gaasituru arengul reaalseid samme,“ ütles Parts, lisades, et Eesti valitsus tahab kaitsta neid projekte, mis on täna Eestis arendatud. Neid on kaks – Muugal ja Paldiskis.