Neljapäeval valituselt heakskiidu saanud Elektrituruseaduse eelnõu pole kooskõlas Eesti Taastuvenergia Koja ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi vahelise kokkuleppega taastuvenergia toetuste muutmiseks, leiab Eesti Taastuvenergia Koja juhataja Rene Tammist.
Valitsuses heakskiidu leidnud kujul vähendatakse eelnõuga olemasolevatele tuuleenergia tootjatele makstavaid toetusi ja rikutakse sellega sõlmitud kokkulepet.
Tänavu suvel leppisid ministeerium ja Koda kokku taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrienergia toetamise uutes põhimõtetes, millest majandus- ja kommunikatsiooniministeerium lubas lähtuda elektrituruseaduse eelnõu väljatöötamisel. Lubadusest pole aga kinni peetud.
„Olukord, kus tuulenergia tootjate suhtes säilitatakse seaduses 600 GWh piirang ning samaaegselt vähendatakse ka makstavate toetuste suurust, ei ole aktsepteeritav," rõhutas rene Tammist. "Kokkuleppe kohaselt kompenseeris 600 GWh piirangu kaotamine toetuse vähendamist. Tegu on reaalse kärpega olemasolevatele tootjatele ning sellega kindlasti nõustuda ei saa."
Kokkuleppest on mööda mindud ka mitmete teiste punktide osas. Biomassi keskmise kilovatt-tunni hinna arvutuspõhimõtetes, Konkurentsiametiga kooskõlastatavate toetusmäärade arvutuspõhimõtetes ja hakkepuidul töötavate tööstuslike koostootmisjaamade toetamises lepiti kokku teisiti.
"Jääb selgusetuks kuidas saab uuele toetusskeemile alustada riigiabi loa taotlemist enne kui riigikogu on seaduseelnõu kokkuleppega vastavusse viidud," nentis Tammist. "Lisaks piirab Valitsuse eelnõu kodumaisel ressursil põhinevate elektrijaamade rajamist kokkuleppest erinevatel tingimustel."
Tema sõnul ei saa respekteerida kokkuleppe selektiivset rakendamist ning riigi ja taastuvenergia tootjate vahelisest tasakaalustatud kokkuleppest möödavaatamist. Tammist lisas, et valitsusliidu programm näeb ette, et „koalitsioonipartnerid räägivad läbi tootjatega taastuvenergia toetuste määra vähendamiseks olemasolevate projektide osas, pidades silmas õiguskindluse põhimõtet“. Eelnõu pole aga läbirääkimistel kokkulepituga kooskõlas.
„Õiguskindluse põhimõtte eiramisel on Eesti riigi mainele negatiivsed tagajärjed, halveneb riigi investeerimiskliima ja pidurduvad investeeringud uutesse energiatootmisvõimsustesse,“ lisas Tammist.
Seotud lood
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.