Erinevalt ülejäänud Eesti tööstussektorist on ehitusmaterjalide tööstuses tootmine languses jätkuvalt tagasihoidlike siseriiklike uusehituste mahtude tõttu.
Ehitusmaterjalide tööstuses langesid septembris tootmismahud võrreldes eelmise aasta septembriga 4,1%. Varasematel kuudel on tööstusharu mahud olnud enamjaolt siiski kasvus. Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu juhi Enno Rebase ütlusel on tööstusharu olnud ikkagi kogu aasta kehvas seisus. „Kui võrdlusbaas on nõrk, siis ei tähenda need mõningased kasvunumbrid midagi erilist,“ viitab Rebane, et ehitusmaterjalitööstuse siseturg on juba 2007. aasta lõpust kukkunud.
Rebase sõnul on siseriiklikud uusehituste mahud endiselt tagasihoidlikud. Näiteks III kvartali elamuehituse ehituslubade ja kasutuslubade arv on eelmise aastaga võrreldes miinuses. Aga elamuehituses oli juba eelmine aasta halb aasta, räägib Rebane. Ta lisab, et maksukoormuse kasvatamisega väheneb Eesti tootjate konkurentsivõime ka Soomes.
Ehitusmaterjalide tootjatel on raskele olukorrale keeruline lahendusi leida. Rebase sõnul on töötajate vähendamised ja muud meetmed juba korduvalt ära tehtud. Kokkuvõttes ootab Rebane praeguselt aastalt siiski positiivset arengut võrreldes eelmiste väga kehvade aastatega.
Seotud lood
Täna avaldatud statistikaameti tööstustoodangu mahuindeksi järgi olid Eesti ehitusmaterjalide tööstuse tootmismahud septembris aasta suurimas languses. Võrreldes eelmise aasta septembriga vähenesid mahud 4,1%.
Üleliigsete tootmisvõimsuste käes vaevlev betoonelementide tööstus kaotab siinsete hinnatõusude tõttu ekspordituru Skandinaavias, leiab Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane.
Statistikaameti andmetel kukkusid juunis võrreldes maiga tööstustoodangu mahud peaaegu kõigis valdkondades. Suurim kukkumine oli kalatootmises, mis aga statistikaameti hinnangul on tingitud sektori sesoonsusest.
Ettevõtete hinnangud turuolukorrale ning
nende nägemus lähiaja arengute suhtes on muutunud aasta lõpus veelgi
pessimistlikumaks. Negatiivseim nägemus püsib endiselt ehitusmaterjalide
tootjatel ning puidutööstuses.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.