Saarema Lihatööstuse jaoks on tänavu enim kasvanud kulud energiale ja toorainele. Kui hinnad jätkavad kasvu pole Saaremaa Lihatööstuse juhatuse liikme Kristjan Leedo sõnul pääsu ka tööstuse lõpptoodangu hinnatõusust.
Leedo andmetel mõjutab lõpptoodangu hinda kõige enam toorainekulu, mis moodustab ettevõtte kulubaasist peaaegu 50%. „Tänane sealiha tooraine on meie jaoks kallinenud võrreldes selle aasta jaanuariga 14,2%. Kui toorainete hinnad jätkavad samasugust kasvu nagu siiani, siis ei ole meil hinnatõusust pääsu.“ kinnitab Leedo. „Kui tooraine peaks oluliselt odavnema, siis alandaks heameelega ka toodete lõpphindu,“ lisas ta.
Euroopas valitseva veiseliha defitsiidist tingitud hinnatõusu olukorras on aga Leedo ütlusel Saaremaa Lihatööstusel võrreldes konkurentidega eelisseis, kuna omatakse Eesti suurimat veisekasvatust, mis aitab tagada endale veiseliha stabiilsema tarne ja hinna.
Kasvanud on ka tootmise ja turustuskulu. Eelkõige mõjutavad neid kulutusi täna kütus, kütteõli ja elekter, mille hind on tõusnud üle 40%. „Toon näite, et meie kombinaadi auru-ja küttekulu on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga pea kahekordistunud,“ kirjeldab Leedo.
Leedo kinnistusel on ettevõte kulude kasvu leevendamiseks täiustanud oma tootmisprotsesse ja logistikaahelat, millega on saavutanud mõningane kokkuhoid. „Kindlasti ei hakka me kunagi seoses tooraine hinnatõusuga toodetesse vähem liha panema ja retsepte muutma,“ lubab Leedo.
Saaremaa Lihatööstuse toodangu viimane suurem hinnatõus oli 2008. aasta veebruaris.
Eile avaldas Statistikaamet tööstustoodangu tootjahinnaindeksi, mille järgi oli indeks septembris aastaga kasvanud 3,7%. Enim oli indeksit mõjutanud hinnatõus toiduainete ja kütteõlide tootmises.
Seotud lood
Türgi, Venemaa ja Hiina üha suurenev nõudlus ja sealiha tootmise vähenemine Euroopas hoiab liha kokkuostuhindasid ka tulevikus kõrgel, leiab Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimees Anne Mere.
Eesti idanaabri valmisolek maksta lihatööstuse tooraine eest turhinnast 25% rohkem on Nõo Lihatööstusele kergitanud sea poolkerede hinda viimasel aastal kuni 20%. Ettevõte ei plaani siiski tänavu lõpptoodangu hinda enam tõsta.
Statistikaameti teatel kasvas tööstustoodangu tootjahinnaindeksi käesoleva aasta septembris võrreldes eelmise aasta septembriga 3,7%.