Eesti Panga asepresident Madis Müller tõi Äripäeva majanduskonverentsil Äriplaan 2012 välja, et Eesti majanduse taastumine on toimunud tööstustoodangu ekspordist, kuid lähiaastatel ekspordi panus Eesti SKPsse väheneb.
Mülleri sõnul kukkusid majanduslanguse ajal kõik valdkonnad suure koliniga. Taastumine on aga toimunud tööstuse pinnalt, kelle toodang on läinud eksporti. Siesnõudluse ja –tarbimise panust SKP kasvu hindab Müller tagasihoidlikuks.
Lähematel aastatel toimub aga Mülleri kinnitusel muutus: „Eesti tarbija panus saab olema suurem, ekspordi panus väiksem,“ lisab ta. Eksporti hakkab pärssima majanduskasvu aeglustumine väljaspool Eestit. „Selgelt on näha, et esimene põrge, mis majanduskriisi põhjast tuli, on läbi,“ ütleb Müller. On realistlik arvata, et nõdlus Eesti kaupade järgi väheneb, selgitab Müller.
Sisetarbimise kasvule annab aga lootust, et viimastel aastatel on hoiused kasvanud, sealhulgas majapidamiste hoiused. „Eesti tarbija on järgmisel kahel aastal valmis võtma üle kasvumootori rolli ja sisetarbimise kasv võiks olla isegi suurem kui eskpordi kasv,“ leiab Müller.
Seotud lood
AS Mainori nõukogu esimees Ülo Pärnits ütles tänasel Äripäeva konverentsil Äriplaan, et palju räägitakse küll võlakriisist, Hiina kinnisvaramullist ja USA probleemidest, kuid selle asemel tuleks ettevõtjail mõelda, mis saab nende realiseerumisel, sest elu läheb edasi.
Eesti Panga asepresident Madis Müller ütles majanduskonverentsil Äriplaan 2012, et praeguse tootmisbaasiga ei ole tööstustel enam võimalik mahte suurendada, samas on keskkond soodne investeeringute tegemiseks.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.