Reformierakonna teatel soovivad nad alandada taastuvenergia toetusi rohkem, kui seda pakub Juhan Partsi juhitav majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
Reformierakonna fraktsiooni esimehe Peep Aru sõnul on nende ettepaneku erinevus selge ja töötav mehhanism, mis vähendab tulevikus tarbija elektri ja toasooja arvet. "Partsi skeem võib tõsta tarbijatele hindu ja sellega me nõus olla ei saanud, seetõttu pakkusime välja uue plaani, mis alandaks taastuvenergia toetusi uutele investeeringutele liigiti 42–212 protsenti ehk viiks nad tagasi tasemele, mida pakkus valitsus 2007. aastal," rääkis ta.
Aru sõnul looks see selge keskkonna ettevõtlusele investeeringute tegemiseks. "Mõlema valitsuspartneri seisukoht on, et taastuvenergiatoetused on ebamõistlikult kõrged ning ühiselt tuleb leida lahedus nende vähendamiseks, mis ei rikuks õiguskindluse printsiipi," lisas ta.
Reformierakond andis täna oma partneritele IRList üle kolmesammulise plaani, mis peaks alandama elektri ja toasooja hinda. Plaan viib tulevikus gaasi müügis mitme pakkuja tekkimiseni, mis surub gaasi hind alla.
"Täna on Eesti sisulises sõltuvuses Vene gaasist ja Vene Föderatsiooni eelarve suurtäitjast – Gazpromist. Reformierakonna poolt täna üle antud eelnõu lahendab olukorra, kus gaasi põhivõrgu omanik ei ole huvitatud hinnakonkurentsist ja erinevatest pakkujatest – see on aga tarbijate jaoks parim viis hinda odavamaks suruda," ütles Peep Aru.
Lisaks tegi Reformierakond valitsusele ettepaneku põhjalikult üle vaadata ning riigikogu fraktsioonidele tutvustada Eesti Energia investeeringute põhimõtted, et vältida hinnatõuse.
"Halva uudisena tulnud hinnatõusu taotlusest on osa mõeldud tegevuskulude ja palkade tõstmiseks. Palgad riigisektoris ei tõuse, niisamuti ei saa Eesti suurim monopol Eesti Energia meie hinnangul seda lubada. Ka konkurentsiamet on sellele viidanud, et ajal kui kõik teised kärbivad kulusid, ei saa Eesti Energia käituda vastupidiselt," sõnas riigikogu majanduskomisjoni esimees Urmas Klaas.
"Samuti kavatseme üle vaadata Eesti Energia investeerimisprogrammi, et tagada Eesti energiajulgeolek tulevikus ning elektri ning toasooja stabiilselt parim hind tarbijatele," lisas ta.
Klaasi sõnul sõltub Eesti elektri hind 95% Eesti Energiast ja vaid 5% ulatuses taastuvenergia tasudest, tähelepanu on aga kulutatud vastupidi. "Terve mõistusega asjale lähenedes on ju selge, et tegeleda tuleb tarbijate jaoks ka rahaliselt olulisema küsimusega – sealt on tarbijal oluliselt rohkem rahaliselt võita," märkis ta.
Riigikogu kinnitas 2007. a veebruaris kõik taastuvenergia ostuhinnad ja toetused valitsuse pakutust 34 sendi võrra kõrgemal tasemel kilovatt-tunni kohta. See tähendas ostuhinna tõstmist taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrile 42 protsendi võrra 81 sendilt 115 sendile, tõhusa koostootmise käigus toodetud elektrienergiale 72 protsendi võrra 47 sendilt 81 sendile ning toetuse tõstmist taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrile 68 protsendi võrra 50 sendilt 84 sendile ja koostootmise käigus toodetud elektrile 212 protsendi võrra 16 sendilt 50 sendile.
Seotud lood
IRL-i esimees Mart Laar kirjutas enda ajaveebis, et valitsusel on väga raske elektrihinna tõusu peatada, kuid taastuvenergiatoetuste kärpe-eelnõu põhjalaskmise järel on peaminister Andrus Ansip valitsuse majandusministri justkui "tanki" pannud.
Taastuvenergia tootjatele kopsakad toetused määranud elektrituruseaduse menetlemise ajal riigikogu majanduskomisjoni juhtinud rahvaliitlane Mart Opmann tunnistab, et komisjon polnud nii pädev, et otsustada toetuste suuruse üle.
Esimest korda Eesti tuuleenergia tootmise ajaloos määrati sellest ärist saadud kasumist omanikele dividende, nimelt otsustas OÜ Pakri Tuulepark dividendidena välja maksta 23,5 miljonit krooni.
Taastuvenergia tootjatele kopsakad toetused taganud elektrituruseadus oli riigikogu tööõnnetus, ütles peaminister Andrus Ansipi majandusnõunik Kalev Kukk, kes seaduse menetlemise ajal oli riigikogu majanduskomisjoni asendusliige.