Nõudluse langusel sulgesid majanduslanguse perioodil mitmed elektroonikakomponentide valmistajad tehaseid, et kulusid kokku hoida, see aga jättis Elcoteq Tallinna käibe miljoneid eurosid planeeritust väiksemaks.
„Aasta algusest, kus majandus ja tööstus hakkas elavnema, tekkis elektroonikakomponentide turul kriis, mida võime veel kogeda vähemalt selle aasta lõpuni. Elektroonikakomponente valmistavate tehaste taasavamine on vähemalt 6 kuud kestev projekt ning aasta jooksul kogunenud kogunõudluse rahuldamine võtab veel kuid,“ rääkis Elcoteq Tallinn ASi tegevjuht Jan Kotka.
Ta avaldas lootust, et majandus ei ole liikumas nn „W” suunas, kus eelnev suuremal või vähemal määral korduks. Kuigi Elcoteq Tallinna mahud on eelmise aasta augustiga võrreldes kasvanud stabiilselt ja juuli oli suurima käibega kuu sel aastal, ei mõjuta ettevõtte juhi sõnul suurel määral juuli tööstustoodangu kasvu.
„Eelnevalt kirjeldatud toormaterjali saadavuse tõttu on kahjuks ka Elcoteq Tallinn kaotanud sellel aastal mitmete miljonite eurode ulatuses käivet,“ märkis Kotka, lisades, et hoolimata kaotatud käibest on tulemused olnud korralikud ning aasta lõpul saavad tõenäoliselt taas teatada uuest kliendist, kellega siirdeprojekti osas läbirääkimised juba käivad.
Kotka ütles, et üldine arvutite, elektroonika- ja optikaseadmete tootmise kasv oleks olnud 2010. aasta juulis veelgi suurem, kui toormaterjali üldine kättesaadavus oleks sel aastal parem olnud.
Seotud lood
Kuigi alates veebruarist on nõudlus Rootsi kapitalil põhineva puidutöötleja Toftan ASi toodangu järele kõigil turgudel hea olnud, ei pruugi see Euroopa suurriikide kärpekavade mõjude kohale jõudmisel enam nõnda püsida.
Kuigi kilepakendite tootjal ASil Estiko-Plastar läheb üldiselt priimalt ja tuleb mõelda, kuidas kõik tellimused täita jõutakse, ajab kasvav elektri hind üles ka toodete hinnad.
Tööstusettevõtted tootsid 2010. aasta juulis 25% rohkem toodangut kui eelmise aasta juulis, teatab statistikaamet.