Venetsueela valitsus teatas 11 USA firmale Helmerich&Payne kuuluva naftaplatvormi natsionaliseerimise kavatsusest.
Platvormid asuvad Venetsueela rannikul ja ei tegutse omandivaidluse tõttu juba mitu kuud. Naftapumpamine peatati seal juba möödunud aastal, kuid selle aasta alguses lõpetasid platvormid töö lõplikult, vahendas portaal inright.ru.
Ameerika Helmerich&Payne ja Venetsueela riiklik naftakompanii PDVSA pole suutnud kokkuleppele jõuda omavahelistes arveldustes. Venetsueela valitsus ei välistanud, et vaidlus lahendatakse Ameerika firma vara natsionaliseerimisega.
"Vaid sel moel saab neis puurtornides nafta ammutamist alustada," ütles Venetsueela naftatööstuse minister Rafael Ramirez. Ta süüdistas ameeriklasi Venetsueela naftatööstuse saboteerimises.
Nagu oletavad vaatlejad, viiakse sellega ellu president Hugo Chavezi pikaajalisi plaane, sest president rääkis juba ammu naftatööstuse taasriigistamisest.
Venetsueelas töötab mitmeid suuri välismaiseid nafta- ja naftatööstuse teeninduskompaniisid nagu Halliburton, Schlumberger ja Baker Hughes, kuid nende töö on pidevate majanduslike vaidluste tõttu häiritud.
Venetsueela president Chavez on natsionaliseerinud suure osa metallurgia- ja telekommunikatsioonisektorist ning pangandusest.
Seotud lood
Venetsueela presidendi Hugo Chavezi
korraldusega peavad välisfirmad 1. maiks lahkuma Orinoco basseini
naftaleiukohtadelt või andma osaluse kontrollpaketi riigifirmale Petroleos do
Venezuela.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.