Valitsus kahtles finantsturgude olukorras, mistõttu arvati paremaks Eesti Energias hoopis omakapitali suurendada, ütles rahandusminister Jürgen Ligi.
"Sain ülesande töötada riigi panuse variandiga, mida ka tegin," märkis ta. "Otsuse projekt, mille esitasin, näeb ette laenumandaadi küsimist Riigikogult kuni seitsme miljardi ulatuses, jättes samas paindlikuks raha hulga, ajastuse ja investeeringute iseloomu, ka ei ole riigi panus selle järgi ainuvõimalik rahastamisallikas," täpsustas Ligi.
Ta lisas, et valitsuse otsuse tähtsaim sisu on investeeringu tagamine ning paindlikkus. "Meil pole vastust küsimusele, miks koguda jaaniks kokku seitse miljardit investorite raha, kui vajadus tekib mitte enne aastaid 2011-12 ning hinnang summale muutub ajas," tõdes Ligi.
Selleks, et otsustada erainvestorite kaasamine, tahab valitsus suuremat selgust põlevkivi- ja CO² poliitikate arengutes ning tegelikult ka õlitööstuse tehnoloogilistes väljavaadetes, samuti kaheldi finantsturgude olukorras, märkis ta.
"Riigi panust ei eelistatud IPO-le, küll aga on ta tõenäolisem esimeses etapis," rõhutas Ligi. "Riik peaks investeeringuks raha laenama, mille otstarbekuse hindamiseks on meil piisavalt aega," lisas ta.
Seotud lood
LHV Panga analüütik Sten Pisang tõdes, et Eesti Energiast oleks kindlasti saanud siinse börsi uus lipulaev, mis oleks meelitanud välismaiseid börsiinvestoreid.
Otsus Eesti Energia börsile minekust loobuda võib viidata sellele, et valitsusel pole kapitaliturgu kui sellisesse laiemalt usku ning selle otsusega jäetakse muuhulgas ka Balti börsid virelema, ütles SEB privaatpanganduse osakonna strateeg Peeter Koppel.
Kabineti otsuse kohaselt laiendatakse aktsiakapitali uute aktsiate märkimisega võttes aluseks rahandusministeeriumi poolt välja töötatud ettepanekud Eesti Energia omakapitali suurendamiseks.
Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive ütles Äripäevale, et valitsuse eilne otsus ettevõttes omakapitali suurendada, on neile suureks tunnustuseks.