• 30.06.08, 18:51
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

USA aitab suuri kütusefirmasid Iraagi maardlatesse

Iraagi valitsus kuulutas täna välja pakkumise kuue suure naftamaardla kasutamiseks, üritades nii suurendada riigi naftatoodangut. Menetluse arhitektid on aga Washingtonis ja on väidetavalt aitamas võidule mõnd suurfirmat.
Grupp Ameerika nõuandjaid, keda juhtis väike riigidepartemangu tiim, mängis siduvat osa lepingusuhete loomisel Iraagi valitsuse ja viie suure Lääne naftafirma vahel mõnede riigi suurimate naftaväljade arendamisel, kirjutas USA valitsusallikaile toetudes New York Times.
Pakkumisele on kvalifitseerunud 35 ettevõtet, vahendas AP Iraagi naftaministrit Hussain al-Shahristani`t. Nende hulgas on Shell, BP, ExxonMobil, Total ja Chevron. Ministri sõnul on kõik kõnealused maardlad ka praegu kasutusel, kuid uued lepingud tõstaks riigi naftatootmist 1,5 miljoni barreli võrra päevas. Pakkumistähtaeg on järgmise aasta märts ning eellepingute sõlmimise aeg sama aasta juuni.
Ameeriklaste selles protsessis osalemise avalikustamine pakkumise väljakuulutamise eelõhtul on esimene otsene kinnitus Bushi valitsuse osalusest Iraagi naftatootmise äritegevuseks avamise tehinguis ning selle peale on oodata kriitikat, märkis New York Times.
Iraagi sõja vastaste hinnangul töötab Bushi administratsioon kulisside taga, et tagada Lääne suurfirmadele ligipääs Iraagi naftavarudele samal ajal kui enamus naftatootjaid riike üritab rahvusvaheliste suurfirmade mõju piirata. Ajalehe allikate teatel kirjutasid ameeriklased Iraagi valitsusele valmis lepinguprojektid ja tegid detailseid ettepanekuid. Ametlike kinnituste kohaselt on asi piirdunud tehnilise abiga Iraagi personalipuuduses vaevlevale riigiaparaadile.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 21.12.24, 17:14
Alumiiniumi igavene elu algab joonestuslaual. Kuidas kavandada korduvkasutatavaid tooteid?
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele