Rootsi Eksportnõukogu Eesti esinduse juht
Kaie Kuum ütles pühapäevases SVT saates „Rapport“, et Rootsi ettevõtted ei ole
enam Eestist huvitatud.
„Eesti ei ole enam odava allhanke maa. Siinsed kulud on kasvanud, olles praegu juba pea sama suured kui Rootsis,“ märkis Eestist huvitatud Rootsi ettevõtjaid aitav Kuum. „Seetõttu on huvi Eesti kui odava tööjõuga maa vastu kindlasti vähenenud.“
„Rapportis“ märgiti, et Rootsi ja teiste Põhjamaade ettevõtted kolisid Eestisse odavate tööjõu- ja tegevuskulude tõttu. Nüüd aga sunnivad kasvavad kulud ettevõtteid tagasi koju kolima. Nii on juba tegevuse lõpetanud rootslaste sanitaarkeraamikat tootev Svedbergs Estonia. Samuti on tootmisest loobunud 700 töötajaga mobiiltelefonide plastikosi tootev Nolato.
Probleemide käes vaevleb rootslastele kuuluv Kreenholm, kus on koondatud pea pooled töötajatest.
Oma viimast paati Eestis ehitab praegu Soome ettevõte Salmone. Ettevõtte juhi Erich Metsaotsa sõnul on üks suuremaid probleeme logistika, mis on väga kalliks muutunud. „Lisaks öeldi üles rendilepingust. Uue tehase ehitamine oleks siin kallim kui Soomes ja seetõttu kolib ettevõte tagasi,“ märkis Metsaots.
Praegu on Eestis registreeritud 1200 Rootsi firmat.
Seotud lood
Rootsi-Šveitsi tootmisettevõtte ABB
kommunikatsioonispetsialist Sven Sommer ütles aripaev.ee-le, et ettevõttel
puuduvad igasugused kavatsused Eestist ära kolida.
Mobiiltelefonide plastosi tootva Nolato
Eesti Tallinn Polymer ASi likvideerimisega kaotab töö pea 250 inimese.Sel
aastal on kavas koondada veel 140 inimest, aasta jooksul on koondatud 105
inimest.
Rootsi Kaubanduskoja Eestis ombudsman
Kristiina Sikk ütles täna aripaev.ee-le, et kuigi Rootsi ettevõtete lahkumine
Eestist ei ole massiline, on see siiski murettekitava küsimusena esile
kerkinud.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.