Kasahstani valitsus, mis tahab tugevdada
kontrolli oma loodusvarade üle, käskis täna Itaalia kütusefirmal Eni SpA peatada
töö Kašagani naftaväljal.
Tööd peatati vähemalt kolmeks kuuks keskkonnanõuete rikkumise põhjendusega. Ühtlasi alustati projekti opereeriva Eni allüksuse vastu kriminaaljuurdlus tollieeskirjade rikkumise kahtlusega, vahendas Bloomberg.
Läinud nädalal nõudsid Kasahstani ametivõimud Enilt suurema osaluse loovutamist Kašagani naftaleiukohas või riskida kontrolli kaotamisega naftavälja opereerimise üle.
Eni juht Paolo Scaroni ütles läinud nädalal, et läkitab Kasahstani delegatsiooni "sõbralike" läbirääkimiste alustamiseks, milleks võib kuluda ligi kaks kuud. Oktoobris külastab Kasahstani Itaalia peaminister Romano Prodi.
Enil ning selle suurematel rivaalidel Exxon Mobil Corp., Total SA ja Shell on kõigil Kašagani leiukohas 18,5%ne osalus ning firmal ConocoPhillips 9,3 %. Kasahstani riiklikule kütusefirmale KazMunaiGas ja Jaapani firmale Inpex Corp. kuulub kummalegi 8,3%.
Kasahstani vastasseis Eniga meenutab Venemaa ja Royal Dutch Shelli vastasseisu, mille tulemusel Hollandi-Briti kütusefirma loovutas kontrolli hiiglasliku Sahhalin-2 projekti üle Vene Gazpromile. Sealgi süüdistati välisfirmat keskkonnanõuete rikkumises.
Seotud lood
Vene gaasimonopol Gazprom tahtis osta ära
Wall Street Journali kirjastajat Dow Jonesi, kirjutas Briti ajaleht The
Times.
Euroopa Komisjon plaanib kärpida Vene
energiaettevõtete ambitsioone Euroopa Liidus laieneda, kirjutas The Financial
Times.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.