• 22.08.07, 08:04
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Elektroonikatootjad tõrjuvad sulgemisjutte

Eestis tegutsevad elektroonikatootjad on optimistlikud ega karda turgu Aasiale kaotada, kuigi eelmisel nädalal teatasid kaks ettevõtet tehase sulgemisest.
Tootjate sõnul on Eesti eelis Aasia ees paindlikkuses ja võimes tarnida Euroopas asuvatele ettevõtetele kiiresti väikesi ning keskmisi partiisid.
"Alltöövõtjad peavad olema väga paindlikud," kommenteeris Saaremaal elektrisüsteemide juhtmestikku tootva Volex Estonia juhatuse liige Margus Tang. Tema hinnangul ei ole ohtu, et elektroonikasektor Euroopast Aasiasse kolib, küll aga võib veel Aasiasse liikuda masstootmist, mis seni siia maailmajakku jäänud.
Incap Electronics Estonia OÜ juhatuse liikme Allan Lipu sõnul on oluline kiire reageerimine. Ka tema pidas oma ettevõtte oluliseks eeliseks väikeste partiide tootmist. "Meie nišš on siin," tõrjus Lipu sektori Aasiasse kolimise hirmu.
40 inimesele tööd andva ja automaatika lülitusi tootva Tradex ASi juhataja Urmas Tingase sõnul on klientide jaoks oluline võimalus toota väikesi seeriaid ning neid kiiresti sihtkohta saata. Samas tunnistas Tingas, et väikese ettevõttena nad suurte Aasia tehastega võistelda ei püüagi.
Bussidele ja veoautodele elektroonikat tootva Stoneridge Electronica ASi tehase juhi Toomas Papsteli sõnul sõltub ettevõtte edu turust. Kommertssõidukite väiksem müük Euroopas võib ka nende olukorda raskendada. Autotööstuse kadumist Euroopast ta samas ei usu. Papstel nentis, et konkurents Aasiast on olemas, kuid sõltub toodetest. "Väiksemate toodete puhul ei mängi distants rolli," ütles Papstel.
"Konkurentsi Aasiast ei ole täheldanud," kommenteeris Enerpoint Saare tegevjuht Erik Keerberg. Tema juhitav ettevõte toodab soojaseadmete elektroonikat, mida müüakse peamiselt Põhja-Euroopasse.
Elektroonikatooteid monteeriva NOTE Pärnu ostujuhi Külli Müüri sõnul võivad Aasia asemel konkurentsi pakkuda Ida-Euroopasse rajatavad ettevõtted. "Trend on vaadata Ida-Euroopasse," lausus Müür.
Autor: Kaspar Oja, Äripäev

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 30.12.24, 19:24
Pidev areng ja kasutusmugavus on teinud LAN-võrkudest ettevõtetele asendamatu abilise
Kui veel 20 aastat olid koht- ehk LAN-võrku liidetud põhiliselt arvutid, siis täna on ühises võrgus kõik seadmed alates küttelahendusest, valgustusest ja külmkapist kuni tööstusseadmeteni. Tehnoloogia areneb hoogsalt ja järk-järgult liigutakse vaskkaablil põhinevatelt ühendustelt üle fiiberoptilistele ja üle õhu lahendustele. LAN-võrgu olevikust ja tulevikust räägib YEInternationali tootejuht Henri Voogla.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele