Osa elektrikaablite hulgimüügifirmadest peab
tehnilise järelevalve inspektsiooni jõulist tegevust keelustada ELis toodetud
teatud tüüpi paigalduskaabli müük katseks mängida turg kätte Hollandi
kontsernile, kuhu kuulub ka AS Draka Keila Kaabel, kirjutas Äripäev.
Tartu firma OÜ Tameo MT on vaidlustanud tehnilise järelevalve inspektsiooni korduvad ettekirjutused ning andis eelmisel kolmapäeval halduskohtusse hagi, milles palub peatada müügikeelu, mille inspektsioon kehtestas NYM-tüüpi kaablitele.
"Meie tegevus ei ole ajendatud kellegi erahuvist," raius tehnilise järelevalve inspektsiooni spetsialist Taavi Lentso. Inspektsioon apelleerib sellele, et ELi riikides toodetud NYM-tüüpi paigalduskaabel ei vasta Eestis 1996. aastal kehtestatud standardile. Küll aga vastavat standardile näiteks Draka kontserni Soome tehastes toodetav PPJ-tüüpi ja MMJ-tüüpi paigalduskaabel.
"Tegu on totaalse turupuhastamisega administratiivsete tõkete kaudu," kommenteeris üheksa aastat tagasi NYM-tüüpi kaablile Eestis müügiloa saanud Tameo MT juhatuse esimees Mati Tsirel. "Kuna eelmise aasta kevadel hakkasid mitmed edasimüüjad Eesti turul jõuliselt müüma umbes kümnendiku võrra odavamat NYM-kaablit, ei kannatanud kallima PPJ-kaabli müüjad konkurentsi välja." Tsireli sõnul ulatub paigalduskaabli turg praegu hinnanguliselt üle saja miljoni krooni.
Eesti ühe tunnustatuma standardispetsialisti, Tallinna Tehnikaülikooli professori Endel Ristheina sõnul pole tehnilise järelevalve inspektsioonil alust keelata NYM-tüüpi kaablite müüki. "Ei saa kehtestada üht standardit ainuõigena, kui ka teised Euroopa standardid on Eestis kehtivad," ütles Risthein.
Tehnilise järelevalve inspektsioonilt ettekirjutuse saanud Paide firma ASi Koma Ehitus juhatuse esimehe Raivo Pingi kinnitusel pole nad ettekirjutusega nõus. "Meile tehti ettekirjutus, kuigi inspektsioon ei viitsinud käia meid ei isegi kohapeal kontrollimas, vaid andmed võeti koduleheküljelt," tõi Pink välja peamise.
Seotud lood
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.