Raplamaal Kohilas käivituv Eesti võimsaim
vineerivabrik, Pjotr Sedini suurosalusega OÜ Baltic Panel Group suurendab
tootmismahtu võrreldes eelkäija TVMKga üle kahe korra, trügides kvaliteetsema
toodanguga Otepää vineeritehase turusegmenti.
425 miljonit krooni maksma läinud Kohila vineeritehase projektvõimsus on 50 000 kuupmeetrit vineeri aastas. Selle aasta algul Tallinnas vineeritootmise lõpetanud TVMK tootis aastas umbes 20 000 kuupmeetrit kehvema kvaliteediga ehitusvineeri. Kohila tehasesse toodi TVMKst üle vaid üks spoonikoorimisliin, kõik muu tuttuus sisseseade pärineb Itaaliast.
"Üritame Kohilas hakata tootma kvaliteetset vineeri ning läheme üle uutele rahvusvahelistele standardmõõtudele," rääkis Baltic Panel Groupi (BPG) müügijuht Rainer Rehe. "Sisuliselt hakkame oma toodanguga konkureerima Otepää vineeritehasega." Rehe kinnitusel käivad neil toodangu müügi üle läbirääkimised paljude maade agentidega, kuid ühtki lepingut veel sõlmitud ei ole.
ASi UPM-Kymmene Otepää tegevjuhi Ando Juki sõnul saab uus tootja neile konkurendiks eelkõige toormeturul. "Kuuldavasti plaanivad nad trügida meiega samasse nišši, kuid meie positsioon on tunduvalt tugevam," oli Jukk enesekindel. "Nemad pole aasta otsa vineeri tootnud ning peavad alles hakkama ennast ja oma toodangu kvaliteeti tõestama." UPM-Kymmene toodab tänavu umbes 24 000 kuupmeetrit vineeri.
Proovitootmisega alustati Kohila vineeritehases paar nädalat tagasi. Seni on katsepartiisid tehtud vaid spoonikoorimisliinil, vineeriliini käivitamiseks käivad alles ettevalmistused. "Loodame selle aasta lõpus esimesed vineeriplaadid ikka kätte saada," jättis Rehe välja ütlema aja, millal vineerivabrik tootma hakkab.
BPG omanikfirma OÜ Grove Invest arendusdirektor Hannes Kase tunnistas, et vineeritehase käivitamine on viibinud. "Probleeme oli projekteerimisega ja mullune külm talv võttis ehitustempot maha," põhjendas Kase. Grove Investi põhiomaniku Pjotr Sediniga ei õnnestunud Äripäeval kontakti saada, sest mees viibis puhkusel.
Rehe sõnul ületab praegu kogu maailmas vineerinõudlus pakkumise. "Euroopa ühelt suuremalt vineeritootjalt, lätlastele kuuluvalt Latvijas Finieriselt nõutakse tänavu 50 000 kuupmeetrit ehk täpselt meie tehase mahu jagu vineeri rohkem, kui nad toota suudavad," näitlikustas Rehe. Latvijas Finieris toodab tänavu 225 000 kuupmeetrit vineeri ning järgmise aasta veebruaris paneb tööle uue tehase, mille võimsus on 60 000 kuupmeetrit.
Veidi üle poole toormest hakkab BPG sisse ostma Venemaalt. "Sealne kasepakk on Eesti omast kvaliteetsem," põhjendas Rehe. Praegu on ettevõtte palgilattu varutud üle 20 000 tihumeetri kasepalki, millest saab valmistada umbes 8000 kuupmeetrit vineeri. Toorme tihumeetri keskmine kokkuostuhind on umbes 800 krooni. Vineeri väljamüügihind sõltub plaadi paksusest ja kvaliteedist - odavama vineeri kuupmeetri hind algab 5000 kroonist ja kvaliteetse vineeri kuupmeetri hind küünib 15 000 kroonini.
Seotud lood
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.