• 10.11.06, 09:50
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Saarlased kurdavad lagunevate jalatsite ja rikkis arvutite üle

Saarlased pöörduvad kõige sagedamini tarbijakaitseameti poole lagunevate jalanõude ja rikkiläinud arvutite pärast.
Tänavu on saarlased Riigi Tarbijakaitseameti Saaremaa talituse peainspektori Koidu Allvee poole pöördunud 195 korda - vastuvõtul käis 76, telefoni teel küsis nõu 119 klienti, kirjutas Meie Maa.
Mullu nõustas kohalik talitus kogu aasta peale 233 tarbijat. "Tavaliselt pöördub inimene tarbijakaitse poole siis, kui ta on oma pretensiooniga poes juba käinud ja saanud sealt eitava vastuse," lausus Allvee. "On ka neid, kes pole ekspertiisi hinnanguga nõus, leides, et toote defektid pole tekkinud nende süül. Vahel pöörduvad tarbijad ka enne ettevõttele pretensiooni esitamist siia, tahavad oma õigusi teada."
Sagedasemad küsimused puudutavad kaupade garantiiaega. Peainspektori hinnangul ei kipu saarlased just kuigi sageli tarbijakaitsele kaebusi esitama. "Võrus näiteks on kaebusi palju rohkem," nentis Allvee.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 21.12.24, 17:14
Alumiiniumi igavene elu algab joonestuslaual. Kuidas kavandada korduvkasutatavaid tooteid?
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele