Aina enam ettevõtteid otsib lahendusi energiakulude kokkuhoiuks. Kui seni oli üks lahendus päikesepaneelidega ise energiat toota, siis nüüd on hakatud soetama juurde energiasalvesteid ehk akusid, et tarbimisest üle jäävat energiat müüa võrku just siis, kui see on kõige kasumlikum,“ tõdes Enefit ASi ärikliendi päikese- ja salvestuslahenduste teenuse juht Mikk Tootsi.
- Enefiti ärikliendi päikese- ja salvestuslahenduste teenuse juht Mikk Tootsi Foto: Erik Riikoja
Elektri kokkuhoiu teema puudutab kõiki turuosalisi, nii äri- kui ka erakliente. „Kuna konkurents turul on suur, siis äriettevõtted otsivad lahendusi, kuidas energiakulusid kontrolli all hoida, et veelgi paremini tegeleda oma põhitegevusega,“ tõdes Tootsi. „Enefit keskendub sellele, et aidata kaasa just energiakulude kokkuhoiule. Selleks on erinevaid võimalusi: alustades erinevate elektrienergia sisseostu meetoditest, ise tootes ja salvestades taastuvelektrienergiat, juhtides suuremaid tööstuslikke seadmeid vastu paindlikkuse turge või näiteks viia ettevõtte autopark üle elektrisõidukitele. Osa eelmainitud variantide puhul on tarvis ka arvestatavat investeeringut, kus tuleb vaadata pikemat perspektiivi ja on tarvis head partnerit. Energeetikaga seotud investeeringud vajavad kahtlemata terviklikku ja pikaajalist plaani ning kedagi, kellega koos neid kogu lahenduse eluea vältel opereerida,“ selgitas ta.
- Päikesepark tootmishoone katusel. Foto: Enefit
Tooda ja salvesta
Energia tootmislahendustest rääkides ütles Tootsi, et päikeseparkide ehitamine on saavutamas stabiilset kasvu, kuna ettevõtted mõistavad, et ise toodetud energia on ikka kõige soodsam. „Kui soovime päikesepaneelidega elektrit tootes raha kokku hoida, tuleb jälgida kahte aspekti: esiteks elektri hinda, aga elektrit võrgust ostes tuleb ka jälgida, millised on võrgutasud,“ osutas Tootsi. Paraku on võrgutasude hinnad kiirelt tõusnud ja võib prognoosida, et suurte muutuste valguses, mis tänavu energiaturul aset leiavad, tõusevad need veelgi. Samas, kui ise elektrit toota ja tarbida, siis võrgutasusid maksma ei pea.
Kuigi ettevõtete seas on päikeseenergiast elektri tootmine juba üsna levinud, siis salvestusseadmete vajalikkus on viimaste aastate teema ja akulahenduste populaarsus kasvab kiiresti.
„Terviklahendused ehk energia salvestamine annab võimaluse päikesepaneelidest toodetud energia ülejääki tarbida nendel tundidel, kui ettevõttel jälle tekib tarbimisvajadus,“ tõdes ta. Lisades, et eesmärk on võimalikult palju toota ja tarbida oma toodetud elektrit ning mitte müüa seda võrku, iseäranis ebasoodsatel tundidel. „Päevasel ajal võib elektri hind minna madalamaks, eriti päikesepaistelisel ajal. Nüüd saavad ettevõtted salvestusseadmetega oma päikesepaneelide investeeringut kaitsta ehk müüa oma päikeseenergiat võrku siis, kui on kallim hind,“ lausus Tootsi. Akuga saab olemasolevat tootmisüksust veelgi optimeerida, ettevõttes toodetud üle jääv energia salvestatakse ja tark juhtimissüsteem müüb seda, kui võrgus on tipuhind, näiteks kella kuue paiku õhtul. „See on terviklahenduse võlu, et kõik toimub automaatselt. Juhtimine on kõikidel turgudel selliselt, et kliendil oleks kõige suurem tasuvus,“ kinnitas ta.
- Estonia farmi päikesepark ja energiasalvesti. Foto: Enefit
Läbimõeldud pakkumused
Koostöös kliendiga selgitatakse välja ettevõtte energiatarbimise vajadus, milline on tootmisüksuse ja liitumispunkti võimsus ja milline on kliendi enda investeerimisvõimekus. Terviklahenduste puhul on tegemist üsna suuremahuliste investeeringutega, kuid Tootsi sõnul on ka rahavood suurtel projektidel üsna suured, sellele aitab kaasa energiaturgudel hindade volatiilsus, kus päeva jooksul esinevad minimaalse ja maksimaalse hinna vahel väga suured kõikumised – see on esimene hoomatav käik, kuidas salvestiga saab väärtust luua.
„Enefitis me pakume terviklahendusi, alates kõige parema riistvara valimisest, kuni selle teostuseni ja hilisema opereerimiseni välja. Terviklahenduse pakkumisega me saamegi öelda, et enam koostöö ei lõppe seadmete paigaldamisega, kui me töö üle anname. Nüüd alles reaalne koostöö algab, kui hakkab selle lahenduse juhtimine,“ rääkis ta. „Enefit pakub just sellist lahendust, mille oleme ise ära valideerinud: meil on kõige paremad seadmed ja riistvara, mida me suudame ka ise enda juhtimise platvormile liidestada. Suudame salvestuslahendust juhtida selliselt, et klient teeniks kõige suuremat tulusust. Seal tekibki meil kliendiga pidev koostöö, kus oleme kliendiga kogu teenuse elukaare jooksul,“ lisas Tootsi.
Rohkem valikuid
Kui päikesepark toodab kliendi jaoks väärtust kindlatel tundidel, kevadest kuni sügiseni välja, siis aku puhul ei oma tähtsust, kas seade kuulub päikesepargi tootmisüksusesse või mitte. Aku töötab kliendi jaoks iga päev, iga tund. „Akuga saame salvestada võrgust elektrit odavatel tundidel ja müüa omakorda võrku või kasutada enda tarbeks, siis kui võrgus on kõige kallima hinnaga elekter. Kuid ennekõike on eesmärgiks kliendi oma vajaduse katmine, et ta ei peaks ostma võrgust kallimat elektrit,“ selgitas Tootsi. „Täna on olemas turul ka üsna palju neid kliente, kes soovivad akupanka investeerida ilma päikeseparki omamata.“
Tootsi sõnul on praegu optimaalne hetk investeeringuid teha: turul on salvestusakude hindade langus, kuna liitiumi hinnad on globaalsel turul langenud, mis teeb omakorda riistvarasse investeerimise soodsamaks.
Tootsi ütles, et neile, kellel on tekkinud huvi terviklahenduse vastu, siis esimese sammuna tuleks ühendust võtta
Enefiti klienditeenindusega, kes seejärel analüüsib kliendi energiavajadusi. Kogu ehitamise ja projekteerimise protsess võtab vähemalt pool aastat aega, sinna sisse jääb kõikide vajalike lubade taotlemine kuni ehituse seadistamiseni välja.
- Energiasalvesti Estonia farmis. Foto: Enefit
Desünkroniseerimise suur muutus
Kogu Baltikumi regioonis toimub tänavu veebruaris Venemaa elektrivõrgust lahti ühendamine ehk desünkroniseerimine ning samal ajal Mandri-Euroopa elektrivõrku ja sagedusalaga ühendumine. Tootsi sõnul on see tarbijatele suur muutus, aga mida muutus endaga täpselt kaasa toob, on veel teadmata. “Desünkroniseerimine Vene elektrivõrgust on meie elektrisüsteemi jaoks suur väljakutse, aga selle kaudu avaneb ka võimalus aidata oma salvestiga kaasa elektrivõrgu stabiilsuse tagamisele ning teenida niiviisi täiendavat tulu.“
Elering on sageduse reguleerimiseks loonud eraldi avatud turu, kus tootmisvarade omanikud saavad anda oma varad võrgu tasakaalustamiseks ehk sageduse hoidmiseks. Venemaa võrgust lahti ütlemisele tõuseb järgmisel aastal hüppeliselt juhitavate akude osatähtsus elektrisüsteemis ja sellega ka tuluteenimise võimalus. See on koht, kus ka Enefit panustab, tehes ise suuremahulisi investeeringuid akulahendustesse.
„Näeme, et kõige suurem võiduvõimalus akulahendustest tuleb just järgnevatel aastatel. Sarnane olukord, nagu oli päikeseenergialahendustega paar aastat tagasi,“ osutas Tootsi. „Ehk kliendi vaates, kui akudesse investeering on tehtud, on võimalik automaatselt osaleda „päev ette“ turgudel. Mis tähendab, et me salvestame odavatel tundidel ja müüme kallitel tundidel või kasutame selle ise enda tarbeks ära. Samas kui Eleringil on vaja kiirelt tagada võrgus stabiilsus ehk on vaja kiiresti tootlikkust võrgus tõsta, saab Elering kasutada akudesse salvestatud energiat, selle eest maksab Elering veel täiendavat tasu,“ selgitas Tootsi. Samamoodi toimib süsteem, kui võrgus tuleb vähendada tootlikkust, siis salvestavad akud ülejääva energia ja selle eest maksab samuti Elering. Teisisõnu, aku omanikud aitavad kaasa paindlikkuse ehk stabiilsuse tagamisele ning selle eest on võimalik veelgi teenida.
„Me oleme suure buumi alguses – nii kui desünkroniseerimine Venemaa võrgust toimub ja me ühildume Mandri-Euroopa süsteemiga, avanevad sealt meile erinevad paindlikud sagedusturud, kus meil on võimalik teenida täiendavat tulu,“ avas Tootsi tagamaid.
Küsige konsultatsiooni või pakkumist, et leida teie ettevõttele parim energiasalvestuse lahendus! Võtan ühendust Seotud lood
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.