• 21.05.24, 15:02

Spetsialist: tahame rohevesinikku, aga praegu domineerib odavam ja saastavam

00:00
  • Lauri LeetLauri Leet
Spetsialist: tahame rohevesinikku, aga praegu domineerib odavam ja saastavam

Metroserdi vesiniku valdkonnajuht Priit Ilomets ütleb saates ”Energiatund”, et tulevik peab kuuluma rohevesinikule, mis on aga hetkel fossiilkütustest toodetud vesinikust 4-5 korda kallim.

Vesiniku tootmine ja kasutamine ei ole majanduses uus nähtus, vesinikku toodetakse maailmas hetkel 90 – 100 miljonit tonni aastas. Küll aga on suhteliselt uus elektrolüüsi teel heitmevabalt toodetud vesinik, mille tootmiseks on vaja odavat roheelektrit. Ilomets tunnistab saates, et sel kümnendil ettevõtetel rohevesiniku investeeringud veel kindlasti ära ei tasu.

Rohevesiniku hinnast moodustab umbes 70% on elektri hind. ”Täiesti suur hüpe rohevesiniku suunal pole võimalik, aga suund peab olema eesmärgi suunas paika pandud",  kinnitab Ilomets. Praegu moodustab Ilometsa sõnul kahjuks veel 95% toodetud vesinikust fossiilsest kütusest toodetud vesinik.

Priit Ilometsalt uurime muu hulgas veel, miks alustati Metroserdi rakendusuuringute keskuses vesinikuteemadega tegelemist ning milliseid teenuseid hakatakse pakkuma vesinikuga tegelevatele ettevõtetele. ”Rakendusuuringute keskus aitab ettevõtetel vesiniku arendamisega seotud ”surmaorgu” ületada, ühendades alusuuringuid konkreetsete toodete väljaarendamisega,” sõnastab Ilomets.

Saatejuht on Lauri Leet.

Fotol 2022. aastal pildistanud Lufthansa lennuk, mis plaanis varustada vesiniku infrastruktuuri, vedela vesiniku paagi ja kütuseelemendiga. Foto autor: Axel Heimken/dpa/picture-alliance/ahe-geo

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Tööstusuudised esilehele