Mertsina: pinged maailmakaubanduses suurendavad riske Eesti ekspordi kasvule
Välisnõudlus peaks sel aastal küll tasapisi suurenema, kuid ebakindlus väliskeskkonna ja -kaubanduse suhtes on suur, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina tänaseid väliskaubanduse andmeid kommenteerides.
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina. Foto: Raul Mee
Eelmisel aastal vähenes Eesti päritolu kaupade eksport küll protsendi võrra, kuid aasta teisel poolel pöördus eksport kasvule. Detsembris suurenes see aastases võrdluses 4%. Kaugelt kõige rohkem mõjutasid eelmisel aastal langust kokkupandavate puitehitiste ja metallijäätmete eksport, samas kui tugevama kasvu tegid põllumajandustoodete, toiduainete ja täppisseadmete väljavedu.
Tööstusettevõtete kindlustunne on viimasel ajal küll paranenud, kuid jääb veel nõrgemaks pikaajalisest keskmisest, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Ekspordi kasv annab lootust meie majandusseisu paranemiseks, kuid üha rohkem riike toetab oma ettevõtteid ja kaitseb turgu välisfirmade eest. See halvendab ka Eesti ettevõtete konkurentsiolukorda, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Töötleva tööstuse tootmismaht on kuises võrdluses kasvanud juba möödunud aasta augustist ja aastases võrdluses suurenes see novembris 1,5%, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Nõudlus küll tasapisi paraneb, kuid aeglaselt ja tugevam ekspordikasv tuleb praegu veel vähestest kaubagruppidest, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Kui seni on elektriautod olnud märgatavalt kallimad kui hübriidajamiga sõidukid, siis Opel seab uue standardi, tuues turule uue Frontera, kus nende kahe ajamitüübi hinnavahe on minimaalne. Kas see tähendab, et elektriauto valimine on nüüd lihtsam kui kunagi varem?