Salvestussüsteemide arendamiseks on Euroopas olemas toetusskeemid, kuid neist rohkemgi on vaja selget regulatiivset raamistikku, kirjutab Taani taastuvenergiaettevõtte European Energy Eesti projektiarendaja Ole Rasmussen.
European Energy Eesti projektiarendaja Ole Rasmussen. Foto: European Energy
Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) andmetel tuleb COP28 eesmärgi saavutamiseks 2030. aastaks kolmekordistada taastuvaid energiaallikaid ning kuuekordistada salvestusvõimsusi – kuni 1500 GW-ni. Neist 90% peaks tulema akude arvelt, mida täiendavad pumpsalvestid, suruõhu- ja soojussalvestid.
Taani taastuvenergeetika ettevõte European Energy avas ametlikult esimese rohelise vesiniku tehase Taanis. Made tehas on European Energy esimene taastuvenergiat kasutav suurprojekt vesiniku tootmiseks.
Balti riigid on ahvatlev turg nii taastuvenergia projektide kui elektrienergia ostulepingute arendamiseks, usub European Energy asepresident Thorvald Spanggaard, kes oli Tallinnas toimunud Põhja- ja Baltimaade energia tippkohtumise peaesineja.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.