Mihkel Tammo: inseneride puuduse kõrval peaksime rääkima ka heade juhtide puudusest
Meil on puudu headest juhtidest, paindlikkusest ja innovatsioonist, kirjutab ettevõtja ja juhtimisnõustaja Mihkel Tammo vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Mihkel Tammo esinemas konvrentsil Password 2022. Foto: Raul Mee
Tundub, et nägemaks 2025. aastat helgemalt kui 2024, peab see olema palga sisse arvestatud või peab selle seisukoha kuulutamine kuidagi isiklikult kasulik ja lootust andev olema. Seades oma arvamuse kriteeriumiteks sõltumatuse ja iseseisvuse, siis on põhjust pessimismiks.
Aprilli algusest Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskust juhtima asunud Mihkel Tammo on kindel, et praegu on käes murranguline koht liikumaks madalama lisandväärtusega majandusmudelilt kõrgemale. Praeguses ametis on tema missiooniks viia teadlaste teadmised süsteemselt ettevõtlusesse.
Aprilli algusest asub Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskust juhtima Mihkel Tammo, kes on varem juhtinud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ettevõtlus- ja innovatsioonikeskust ja metallitööstusettevõtet Estanc ning olnud Rohetiigri üks eestvedajatest.
Protsessiseadmete tootja Estanc AS laiendab globaalset äri ja sai jala ukse vahele Inglismaale rajatavas tuumajaamas. Plaanide elluviimiseks kaalub ettevõte lähiaastatel ka börsile minemist. “Meie tee on teistsugune,” ütleb nüüdseks üle kahe aastat ettevõtet juhtinud Priit Haldma.
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.