Eesti puidutööstuse olukord on hetkel ülimalt keeruline ja lahendust ei paku ka käsiolev nn „metsareform,“ kirjutab värske Äripäeva Infopanga puidutööstuse aastaraporti kommentaariks Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja.
- EMPLi tegevjuht Henrik Välja on seisukohal, et nn “metsareform” muudab seisu Eesti majanduses veelgi kehvemaks. Foto: Raul Mee
Puidu hindadest rääkides peame eristama palgi ja saematerjali hindasid. Palgihinnad Soomes ja Rootsis on hetkel stabiliseerunud ajaloolisega võrreldes kõrgel tasemel, samas kui saematerjali nõudlus maailmas on endiselt nõrk.
Mis toimub puidutööstuses? Äripäeva Infopanga puidutööstuse aastaraportiga saab tutvuda
SIIN.
Kalli tooraine ja samal ajal nõrga nõudluse tõttu on Skandinaavia ja Soome saeveskid oma tootmismahtusid vähendanud, mis aga seab keerulisesse olukorda Eesti puidutööstused, kes väärindavad saematerjali (hööveldamine, liimpuidu tootmine jne). Eestis on võimekust saematerjali edasi töödelda kaks korda suuremas mahus kui on meie enda saematerjali toodang, mistõttu on saematerjali impordivõimalused meile oluline sisend. Tootmismahtude vähenemine Skandinaavias ja Soomes mõjutab meie ettevõtteid negatiivselt.
Seotud lood
Ekspertide sõnul saaks Eesti enda metsa- ja puidusektori oskuseid ning tooteid edukalt välismaale eksportida ning end innovaatilise maailmakuulsa metsariigina tõestada, kuid selleks on peavad kõvasti tööd tegema nii sektor kui ka riik, tõdeti läinud reedel Paide Arvamusfestivalil.
Eesti puidutööstustes ollakse ettevaatlikult optimistlikud – äkki tuleb käesolev aasta parem, kui eelmine. Samas näitavad esialgsed andmed, et saematerjali tootmismahud on olnud aasta esimeses pooles veidi madalamad kui olid 2023. aastal.
Metsa- ja puidusektoriga on seotud ligi kuuendik Eesti majanduse lisandväärtusest ja sektor on jätkuvalt üks olulisemaid tööandjaid paljudes Eesti regioonides, andes otseselt ja kaudselt tööd igale kaheksandale Eesti elanikule, selgus rahvusvahelise audiitorfirma Ernst & Young Baltic AS läbi viidud analüüsist.
Puidutööstust tabanud raskused ei ole ainuüksi nende ettevõtete probleem, vaid mõjutavad sotsiaalmajanduslikku olukorda laiemalt, kirjutab Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu tegevjuht Henrik Välja värskes Äripäeva infopanga puidutööstuse konkurentsraportis.