Tõnu Mertsina: enamik ekspordilangusest tuleb Põhjamaadest
Lisaks välisnõudluse aeglasele kosumisele hakkab lähikuudel ekspordilangust pidurdama eelmise aasta madalama baasi mõju, kirjutab Swedbanki peaökonomist Eestis Tõnu Mertsina.
Märtsis vähenes Eesti päritolu kaupade eksport juba 17. kuud järjest. Ekspordi vähenemine oli märtsis küll suur (11%), kuid see on tasapisi taandumas. Ekspordi languse põhi jäi eelmise aasta keskele, mil see kahanes aastases võrdluses 28%. Ekspordilangus taandub ka püsivhindades ehk mahtudes. Lisaks välisnõudluse aeglasele kosumisele hakkab lähikuudel ekspordilangust pidurdama eelmise aasta madalama baasi mõju.
Kuigi töötleva tööstuse tootmismaht märtsis vähenes aastases võrdluses juba 22. kuud järjest ning näitas vaid languse taandumist (-6,5%), siis kuises võrdluses (sesoonselt ja kalendripäevadega korrigeerituna) see kasvab, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Eesti sisemajanduse koguprodukt kahanes selle aasta esimeses kvartalis eelmise aasta sama perioodiga vähenes ligikaudu 2,1%, näitab statistikaameti kiirhinnang.
Eesti ettevõtete eksporditellimused on jätkuvalt väikesed ja tööstusettevõtete ekspordiootused halvenesid ka selle aasta esimeses kvartalis, kuid olukord näitab paranemise märke, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina värskes majanduskommentaaris.
Kiiresti muutuvad ajad nõuavad valmisolekut kiireteks arenguteks ka ettevõtetes ning töötajate oskustes. Pidev areng ja enesetäiendus pole tänases maailmas erand, vaid argipäev. Selle eest, et püsida järjel keevitamismaailmas toimuvaga, kannab Eestis hoolt Weldman.