Kuigi aasta algas toiduainetööstusele positiivsemalt, on planeeritavad maksutõusud viinud igasuguse optimismi, kirjutab Toiduliidu juht Sirje Potisepp vastuseks Tööstusuudiste tööstussektori arvamusliidrite küsitlusele.
- Toiduliidu juht Sirje Potisepp sõnab, et Eesti toiduainetööstus on tublisti üle elanud neli kriisiaastat ning jätkuvalt on tublisti tegutsemas, nüüd on ka riigi kord tubli olla. Foto: Raul Mee
Eesti töötleva tööstuse põhiprobleemideks lisaks jätkuvalt kõrgetele sisendite ja energiahindadele on tootmismahtude ja ekspordimahtude langus ning kulude, eriti tööjõukulude, kõrge tase, mille kaudu kannatab ka meie konkurentsivõime. Inflatsiooni kasvu saime justkui pidama, kuid uued nii juba kokkulepitud, aga ka planeerimisfaasis olevad maksud võtavad taas kerkima hakanud optimismi tuleviku suhtes maha. Nii tarbijatel kui ka tootjatel.
Tööstusuudised küsis tööstussektori arvamusliidritelt: mida saame Eestis ise teha, et tööstuse eksport kasvaks ja konkurentsivõime paraneks?
Seotud lood
Viimasest Kantar Emori ja Toiduliidu ühisest ostukäitumise jaeseire uuringust selgus, et kodumaiste toidukaupade eelistus Eesti tarbijate seas on langenud viimase kümne aasta madalaimale tasemele. Aina suuremaks valiku kriteeriumiks kerkib sooduspakkumine ja odavam hind.
Üks tootja on tabavalt öelnud, et kollane hinnasilt on nüüd kõige parem turundus, ja see paraku kehtib tänaseni, kirjutab Eesti Toiduainetööstuse Liidu juhataja Sirje Potisepp.
Värskelt sõlmitud koalitsioonileping vajab veel sügavamat analüüsi ning loodetavasti saab toiduainesektor lähiajal võimaluse uue valitsuse liikmetega ka kohtuda, et üheskoos olukord üle vaadata, kuid tootjate esmased reaktsioonid on ettevaatlikud. Küsimusi on jätkuvalt rohkem kui vastuseid, rõhutab Toiduliidu juht Sirje Potisepp.