Sellel aastal antakse „uusaasta“ lubadusi kuni valimisteni märtsikuus. Loodame, et mõned nendest lubadustest räägivad ka tööstuse vajalikkusest Eesti majandusele, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt värskes Äripäeva Infopanga kvartaliraportis.

- Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt. Foto: Erakogu
Uus aasta on kätte jõudnud. Igal aastavahetusel soovitakse alati head ja loodetakse, et algav saab olema parem kui möödunu. Eelmist aastat kindlasti keegi taga ei igatse. Mõned märksõnad, mis masinatööstusele 2022. aastat meenutama jäävad: sõda, harjumuspäraste metalli tarneahelate kadumine, ülemaailmne metallipuudus ja sellega kaasnev kiire hinnatõus, vene gaasist loobumine ja sellest tingitud energiakandjate kiire hinnatõus, Euroopa kõrgeim inflatsioon ja vajadus töötajate palkade tõstmiseks ning aasta lõpuks riigipoolne jõulusoovitus: mis sellest, et teie konkurentide juures on valitsused oma ettevõtetele leidnud meetmeid energiahinna tõusu leevenduseks, meil tööstust toetama ei hakata. Vaatamata sellele, et Eesti majanduse aluseks on eksportiv töötlev tööstus.
Äripäeva Infopanga värske masina- ja metallitööstuse kvartaliraportiga saab tutvuda
SIIN.
Tänaseks on leitud uued metallitarnijad ning hinnadki on tulnud taevastest kõrgustest jälle vastuvõetavaks. Energiahinnad teevad müstilisel elektribörsil jätkuvalt arusaamatuid hüppeid üles, et siis üllatusena negatiivsele poolele langeda. Oma toodete hinna arvestamise ja hinnapakkumiste tegemise teeb selline volatiilsus muidugi üsna keeruliseks ja seetõttu on enamus ettevõtteid oma elektrihinna fikseerinud. Kellel õnnestus see kõrgemal, kellel madalamal tasemel, kes otsustas väikeettevõttena universaalteenuse kasutajaks hakata.
Masina- ja metallitööstuses on palju selliseid tootmisi, kelle tarnelepingud kestavad aasta või aastaid ning lepingu sõlmimisel on vaja mingi hind kirja pa
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt nendib, et 2021 oli kokkuvõtvalt hea aasta, mil paljud ettevõtted kasutasid olukorda investeeringute tegemiseks. Samas valmistab praegu suurt muret energiahindade tõus ja kui riigi poolt lahendust ei tule, jätkub toodangu langus ja väheneb eksporditulu.
Ilma toetusteta ei suuda me enam Läti, Leedu ega Poola ettevõtetega konkureerida, rääkis Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt raadiosaates „Äripäeva TOP“.
Masinatööstuses on seis hea, kuid praegused arengud maailmas võivad seda muutma hakata ja mitte paremuse poole, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt värskes Äripäeva Infopanga kvartaliraportis.
Tulevikukindel tööstus vajab hooneid, mis on nutikalt planeeritud, energiatõhusad ning lihtsalt kohandatavad vastavalt muutuvatele vajadustele. Need omadused ei taga mitte ainult efektiivset tootmist, vaid aitavad ka hoida püsikulusid kontrolli all ja tagavad hoone pikaajalise kasutatavuse.