Eesti on tuntud IT- ja idufirmade maailmas, kuid vajame tiigrihüpet ka tööstuses, ja võimalus selleks on olemas, kirjutab tööstuse digitaliseerimisekspert Ervin Kaur.
- Tööstuse digitaliseerimise ekspert Ervin Kaur. Foto: Eiko Kink
Eesti on küll tuntud IT-lahenduste ja idufirmade maailmas, kuid automatiseerimises ja masinatööstuses on meil arenenud riikidega võrreldes endiselt arenguruumi. Meie tööstus on ajalooliselt keskendunud erinevatele allhanketöödele ja meil on palju on rätsepalahendusi, kus iga projekt on erinev ja sama masinat tihti kaks korda ei toodetagi. Partiid on väikesed ja variatiivsus suur. See kõik võib masinaehitajale jätta mulje, et arendusega pole mõtet tegeleda, sest rahaline kulu on suur ja kasu väike.
Seotud lood
Alumiinium on 100% taaskasutatav materjal ja taaskasutatud alumiiniumist uute toodete valmistamine nõuab vaid 5% esmase alumiiniumi tootmiseks kulunud energiast. Seetõttu on oluline tagada, et kogu tarbimisjärgne alumiiniumijääk jõuaks tagasi ringlusesse. Ringmajanduse võtmeks on toote elutsükli planeerimine juba joonestuslaual – taaskasutatavatest materjalidest toodete kujundamine, mis kestavad kauem ja mida saab lahti võtta ning taaskasutada.