Vaid taastuvenergiaga ei saa tagada elektri varustuskindlust ning mõistlik oleks seda teha väikeste tuumajaamade abiga, mille juurde tuleb meelitada tööstusi ja luua seekaudu Eestile sadu miljoneid eurosid ekspordikäivet, kirjutab Fermi Energia asutaja ja juht Kalev Kallemets arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
- Kalev Kallemets. Foto: Eiko Kink
Kes mõistab energianeutraalsuse eesmärgi järeldusi, teab, et lähema 20 aasta jooksul on kõigile Euroopa energiat tarbivatele tööstustele määrav ellujäämistegur, kust saada varustuskindlusega süsinikuvaba energiat.
Tööjõud ei hakka olema automatiseerituse kasvu ja tipptööjõu mobiilsuse juures määrav tegur tulevikutööstustele. Kui andmekeskused, akutehased, alumiiniumi- ja ringlusmetallurgia, süsinikuvaba keemia ja sünteetiliste kütuste tootmine tuua süsinikuvaba elektritootmise juurde, saavad need tootmised olulise konkurentsieelise konkurentide ees, kes peavad energia eest kaks-kolm korda enam maksma.
See on ärisuund, mida uurime koos Rootsi koostööpartneriga 2020. aastal: kuidas tuua enda tulevase väikereaktori juurde 2-3 TWh elektrit tarbivaid tööstusi ning luua seekaudu Eestile sadu miljoneid eurosid ekspordikäivet. Kordades enam, kui vaid elektrit eksportides.
Seotud lood
Eesti kapitalil põhinev logistikaettevõte Via Express omab transporditeenuse osutamises enam kui 10-aastast kogemust. Ettevõte garanteerib klientidele täpsed tarneajad ning kauba kahjustamata kohalejõudmise. Nii tava- kui ka režiimikaupu vedavale Via Expressile on omistatud kvaliteedi-, toiduohutuse- ning keskkonnajuhtimise ISO-sertifikaadid.