MKM-i tööstusvaldkonna juhi Kaspar Peeki sõnul on alates kevadest töötleva tööstuse ekspordihinnad kasvanud kiiremini kui impordihinnad, mis viitab meie toodete konkurentsivõime kasvule välisturgudel. Kui see trend jätkub, siis on 2025 esimesel poolaastal oodata ka teiste makronäitajate paranemist.

- MKM-i tööstusvaldkonna juht Kaspar Peek.
- Foto: Raul Mee
Töötlevas tööstuses tõusid 2024. aasta teisel poolaastal tootjahinnad võrreldes eelmise aastaga, detsembris ulatus hinnatõus 1,9 protsendini. Veelgi enam kasvasid ekspordihinnad (2,7 protsenti), impordihindade muutused olid tagasihoidlikumad (1,3 prostenti). See näitab ka erinevat impordi ja ekspordistruktuuri, mõnes valdkonnas on olukord vastupidine. Tootjahindade kasv iseloomustab ka teisi riike. Neil, kes on praeguseks Eurostatis oma andmed avaldanud on kõigil tootjahinnad hakanud kasvama või langus on oluliselt aeglustunud. Koos tarbijahindade kasvuga võib see viia olukorrani, kus euribori langus peatub ning laenuraha enam sellise kiirusega ei odavne.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti Konjunktuuriinstituudi uuring näitab, et majanduse olukord eelmise aasta viimases kvartalis on paranenud. Majanduskliimat veab ekspordi taastumise optimism – 84 protsenti ekspertidest ootab järgnevatel kuudel ekspordikasvu.
Ekspordi kasv annab lootust meie majandusseisu paranemiseks, kuid üha rohkem riike toetab oma ettevõtteid ja kaitseb turgu välisfirmade eest. See halvendab ka Eesti ettevõtete konkurentsiolukorda, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Juba kolmandat kuud järjest on näha Eesti päritolu kaupade ekspordi kasvu ja see annab vaikselt kindlust tööstussektori madalseisu lõppemisest, kirjutab Luminor Eesti peaökonomist Lenno Uusküla tänaste väliskaubanduse andmete valguses.
Eesti tööstustoodang on viimastel kuudel järjest kallinenud, selgub värsketest statistikaameti andmetest. See halvendab meie kaupade konkurentsivõimet eelkõige Euroopa Liidu turgudel, tõdetakse ministeeriumite analüüsides.
Teadlik metsamajandamine mitte ainult ei paranda metsade tervist ja elurikkust, vaid tagab ka kvaliteetse puidu tootmise ja majandusliku tulu tulevikus. Jätkusuutlik metsamajandus on võtmetegur kliimamuutuse leevendamisel ja loodusvarade säilitamisel, luues tasakaalu ökoloogiliste, majanduslike ja sotsiaalsete hüvede vahel.